The effects of different mechanical ınstrumentations on ımplant surfaces
Farkli mekanik aletlerin implant yüzeylerindeki etkileri
  1. Tez No: 834209
  2. Yazar: MÜGE MÜEZZİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR KURU, DOÇ. DR. OGÜL LEMAN TUNAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı mekanik tedavide kullanılan farklı aletlerin titanyum implant yüzeylerindeki temizleme etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmada dar defekt açılı (30°) standardize epoksi rezin modelle gömülü otuz adet yüzeyleri boyanmış implant kullanıldı. Peri-implant yıkım gerçekleşmiş implant defektlerinin cerrahi olmayan mekanik tedavilerini simule edebilmek için modeller transparan olmayan özel bir mukoza maskesi ile örtüldü. Hava-toz aşındırıcı cihaz ve subgingival enstrümentasyon için kullanılan özel ucu (APAD) (n=10), implant yüzeyleri için özel geliştirilmiş bir ucu olan ultrasonik bir cihaz (NUS) (n=10) ve subgingival uygulamalarda kullanılabilen uca sahip bir diğer ultrasonik cihaz (VUS) (n=10) araştırmada kullanıldı. Uygulamaları tamamlanan implant yüzeylerinin fotoğrafları bilgisayar programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is in vitro evaluation of the effects of different mechanical treatment instruments on titanium implant surfaces. For this purpose, thirty ink-stained implants which are inserted in standardized epoxy resin models with narrow defect angulations (30°) are used in three different study groups. The standardized peri-implantitis models are covered by a non-transparent custom-made mucosa mask to provide the visual display of gingiva for simulating of non-surgical mechanical therapy. An air powder abrasive device using trehalose powder with a special nozzle for subgingival application (APAD) (n=10), an ultrasonic device with a special designed implant tip (NUS) (n=10), and an ultrasonic device with a subgingival tip (VUS) (n=10) were used. A blinded and calibrated examiner evaluated the standardized photographs of instrumented implant surfaces with image-processing software.