Tarihi bahçelerin rölöve çalışmaları üzerine bir inceleme: Beylerbeyi örneği
The Study on measure drawings of historical case study Beylerbeyi place
- Tez No: 83422
- Danışmanlar: PROF. DR. E. MURAT YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Yüksek lisans Tezi TARİHİ BAHÇELERİN RÖLÖVE ÇALIŞMALARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA BEYLERBEYİ ÖRNEĞİ Ebru Arzum Acar (Güleray) ANKARA ÜNİVERSİTESİ Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı Danışman : Prof.Dr.Murat E.YAZGAN 1999, Sayfa : 186 Jüri : Prof. Dr.Murat E.YAZGAN Prof.Dr.Mükerrem ARSLAN Doç.Dr.Can KUMBARACD3AŞI Günümüzde teknoloji ve endüstri alanında meydana gelen gelişmeler insan yaşamını kolaylaştırırken, beraberinde pek çok çevre sorunu getirmiştir. Kültürel gelişmenin sonucu oluşan tarihi çevreler de bu sorunlardan etkilenmiştir. Sanayi devrimi ile kentlerde meydana gelen aşırı nüfus artışı; konut ve arsa sorunu ile kent yapısını olumsuz yönde etkilemiştir. Bu tarihi çevrelerle beraber mevcut tarihi bahçeleri de olumsuz etkilemiştir. ıuKent gelişiminin odak noktasını oluşturan bu çevreler, kentlerin kendilerine has bir özellik kazanmasını sağlarlar. Bu alanların mutlak korunması gerekmektedir. Korumanın sağlanabilmesi için gerekli olan restorasyon çalışmasının en önemli aşaması rölöve çalışmalarıdır. Rölöve çalışmaları doğrultusunda restorasyon projesi oluşturulur. Mimari restorasyonlarda olduğu kadar, Peyzaj Mimarhğındaki restorasyon çalışmalarında da rölöve aşaması önem arzeder. Tarihi çevre açısından çok zengin olan İstanbul, bugün Dünya Mirası ilan edilmiş bir şehirdir. Osmanlı döneminin en parlak zamanının yaşandığı İstanbul bugün bunun kanıtlarıyla yaşamını sürdürmektedir. Anadolu'dan hızlı bir göç akımının yaşandığı İstanbul, bugün nüfus artışıyla beraber gelen sorunlar altında ezilmiş durumdadır. Bugün zor durumda olan İstanbul Saray Bahçeleri uzman kişilerden oluşan bir ekibin kontrolü altında eski ihtişamına kavuşabilir. Bu tezin amacı; İstanbul Saray Bahçeleri örnek alınarak restorasyon ve rölöve çalışmalarının önemini ve ülkemizde yapılan yanlışlıkları belirlemek ve bunlarla ilgili çözüm önerileri ortaya koymaktır. ANAHTAR KELİMELER : Koruma, Tarihi Çevre, Restorasyon, Rölöve, İstanbul,İstanbul Saray Bahçeleri IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE STUDY ON MEASURE DRAWINGS OF HISTORICAL GARDENS CASE STUDY BEYLERBEYİ PALACE Ebru Arzum Acar (Güleray) ANKARA UNIVERSITY Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Prof.Dr.Murat E.Yazgan 1996, Page: 186 Jury : Prof.Dr.Murat E.Yazgan Prof.Dr.Mükerrem Arslan Assoc.Prof.Dr.Can Kumbaracıbaşı Today, while developments in technology and industry are makeing life easier, they are also creating a lot of environmental problems. As a result of cultural development, also historical surroundings have been affected by these environmental problems.Extreme population growth in cities, which was a natural cause of the Industrial Revolution, had influenced the settlement and land use problems in a negative manner, Unfortunately this has also affected historical surroundings and historical gardens negatively. These surroundings, which create the focal point of urban development, lead cities to have their own characteristic. It is therefore necessary to provide an absolute protection for these areas. Measure drawings are the most important stage of restoration works in providing protection. Through measure drawings restoration Projects are Prepared Preparation of measure drawing stage is important for the works of landscape restoration as much as architectural restorations. Today, Istanbul, with her richness in historical enviroment, is declared to be the city of world heritage. Istanbul keeps on living with its poofs, which lived through the brightest period of Ottoman Empire. Istanbul has gone into the population growth problem with rapid immigration movements from Anatolia. Palace gardens of Istanbul, are going through difficulties today and can regain their magnificent states through only expertized interventions. The aim of this thesis is to explain the impotance of restoration and relevation studies and the mistakes done in illustrating Palace gardens of Istanbul and to come up with relevant suggestions for solution. KEY WORDS : protection, historical, surroundings, restoration, measure draving, Istanbul, Palace gardens of Istanbul VI