The meaning of marijuana for young adults and their experiences with marijuana use: A psychoanalytic study
Genç yetişkinler için marihuananın anlamı ve bu kişilerin marihuana kullanımına dair deneyimleri: Psikanalitik bir çalışma
  1. Tez No: 834222
  2. Yazar: AYÇA GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, düzenli olarak marihuana kullanan ve/veya bağımlı olduğunu düşünen kişiler için marihuananın anlamını ve bu kişilerin marihuana kullanımına dair deneyimlerini incelemektir. Bu amaç ile nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Altı katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veriler Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (YFA) yöntemiyle analiz edilmiş ve dört üst tema belirlenmiştir. Bu temalar (1) marihuana kullanımıyla ilişkili haz, (2) marihuananın aile, toplum ve kurallarla ilişkili anlamları, (3)“esrar”ismi ve (4) yasanın sorgulanmasıdır. Bulgular Lacanyen psikanalitik teori kapsamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the meaning and experiences of marijuana for individuals who regularly use marijuana and/or think that they are addicted to it. For this purpose, a qualitative research method was applied. Semi-structured interviews were conducted with six participants. The data were analyzed using the Interpretative Phenomenological Analysis (IPA) method, and four super-ordinate themes were identified. These themes were (1) pleasure related to marijuana use, (2) the meanings of marijuana in relation to family, society, and rules, (3) about the name“esrar,”and (4) questioning the law. The findings were discussed within the scope of Lacanian psychoanalytic theory.