Türkiye'den avrupa'ya göç etmiş kadınlarda somatizasyon ve mentalizasyon incelemesi
Somatization and mentalization examination in women who migrated from Turkey to Europe
- Tez No: 834267
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADIGA OSMANLI SHIROLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın öncelikli amacı; (1) Türkiye'den Avrupa'ya göç etmiş kadınlarda somatizasyon ve mentalizasyon arasındaki ilişkinin incelenmesidir; (2) somatizasyon boyutlarının birtakım sosyodemografik değişkenlerle değerlendirilmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu 18-60 yaş aralığında bulunan ve Avrupa'ya göç etmiş 291 göçmen kadın oluşturmaktadır.Çalışma nicel verilere dayalı ilişkisel tarama modelinde bir araştırmadır. Araştırmada veri toplamak için Demografik Bilgi Formu, Somatik Duygusal Çatışma Ölçeği (SDÇÖ) ve Mentalizasyon Ölçeği (MÖ) kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda mentalizasyon alt boyutlarından Kendilik Temelli Mentalizasyon ile Somatizasyon Sıklığı, Somatizasyon Şiddeti ve Somatizasyonun Uyandırdığı Duygu arasında negatif ve anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Mentalizasyonun diğer alt boyutları olan Ötekiler Temelli Mentalizasyon ve Mentalizasyona Güdülenme ile Somatizasyon Sıklığı, Somatizasyon Şiddeti ve Somatizasyonun Uyandırdığı Duygu arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Somatizasyonun kronik sağlık problemi, evli olmama, genç yaş, düşük sosyoekonomik düzey ve zorunlu göç etme gibi durumlarda daha yüksek olduğu saptanmıştır. Eğitim seviyesinin somatizasyon üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı bulunmuştur. Araştırmada elde edilen bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study; (1) is to examine the relationship between somatization and mentalization in women who immigrated from Turkey to Europe; (2) to evaluate somatization dimensions with some sociodemographic variables. In this study group of research, there are 291 migrant women between the ages of 19-80 who have migrated to Europe. The study is a correlational survey model based on quantitive data. Demographic Information Form, Somatization Emotion Conflict Scale (SECS), and Mentalization Scale were used to collect data in the study. As a result of the statistical analyzes, it was found that there is a negative and significant relationship between the sub-dimensions of mentalization, Self-Related Mentalization and Somatization Frequency, SUD. No significatn relationship was found between Others-Based Mentalization and Motivation for Mentalization, which are the other sub-dimensions of mentalization, and Somatization Frequency, Somatization Severity, and SUD. It has been found that somatization is higher in cases such as chronic health problems, being unmarried, young age, low socioeconomic status, and forced migration. It was found that education level did not make a significant difference on somatization. The findings of the study were discussed in the light of the relevant literature.