Yaz okulu ingilizce kursunun öğrenci, öğretmen, yönetici ve veli görüşlerine göre incelenmesi
Examination of english summer school based student's, teacher's, administator's and parent's perspectives
  1. Tez No: 834266
  2. Yazar: AYFER SERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET FATİH ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada, 2022 Temmuz ve Ağustos aylarında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan İngilizce Yaz Okulu uygulamasının öğrenci, öğretmen, yönetici ve veli görüşlerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmanın katılımcılarını Orta Karadeniz bölgesinde yer alan orta ölçekli bir il merkezinde bulunan üç farklı okuldan İngilizce Yaz Okuluna katılan 9. 10. ve 11. sınıf kademesinde yer alan öğrenciler, yaz okulunun verildiği okullarda görev yapan İngilizce öğretmenleri, yaz okulunda görev yapmış idareciler ve çocuklarını yaz okuluna gönderen veliler oluşturmaktadır. Bu doğrultuda çalışmada 15 öğrenci, altı veli, beş öğretmen ve iki yönetici yer almıştır. Çalışma nitel araştırma yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilen bir araştırmadır. Çalışmanın verileri, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır ve betimsel analiz tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin elde edilmesi yaklaşık 12 haftalık bir zaman dilimini kapsamaktadır. Araştırma sonucunda katılımcıların kurslarla ilgili düşüncelerinin genel olarak olumlu olduğu anlaşılmaktadır. İngilizce Yaz Okulunda konuşma, dinleme, okuma ve yazma becerilerine daha fazla ağırlık verilmesi öne çıkan olumlu görüşler arasındadır. Öğrenci, öğretmen, yönetici ve veliler yaz okulunu normal okul sisteminden daha rahat ve daha bilgilendirici bulmuşlardır. Düzeltilmesi gereken kısımlar mevcuttur. Okulların fiziki yapılarının yetersizliği ve öğrenci devamsızlığı başlıca sorunlardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the English Summer School provided by the Ministry of National Education in July and August 2022 based on the views of students, teachers, administrators, and parents. The participants of this research involved students in the 9th, 10th, and 11th grades attending the English Summer School from three different schools in a middle-sized city in the Central Black Sea Region, English teachers working in the schools where the summer school was offered, the administrators working at the summer school, and the parents sending their children to the summer school. The participants were composed of 15 students, six parents, five teachers, and two school administrators. The data of the study were collected using a semi-structured interview form and analyzed using the descriptive analysis technique. Obtaining the data covered a period of approximately 12 weeks. It was found that the general opinions of participants about the courses were mostly positive. It has been among the positive opinions that more emphasis is placed on speaking, listening, reading, and writing skills in the English Summer School. Students, teachers, administrators, and parents found the summer school more comfortable and informative than the regular school system. There are parts that need to be improved. Inadequate physical structures of schools and student absenteeism are the main problems.