Evaluation of the relationship between malnutrition and sarcopenia in patients with liver cirrhosis who applied to the gastroenterology department of a university hospital in İstanbul
İstanbul'da bir üniversite hastanesinin gastroenteroloji bölümüne başvuran karaciğer sirozlu hastalarda malnütrisyon ve sarkopeni ilişkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 834268
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE DUMLU BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Karaciğer sirozunda malnütrisyon ve sarkopeni oldukça sık rastlanan komplikasyonlardır. Bu çalışmada, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Gastroenteroloji polikliniğinde siroz tanısı ile takip edilen 75 yetişkin hastada siroz-malnutrisyon-sarkopeni ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda hastalara FRAIL kırılganlık indeksi ve SARC-F sarkopeni indeksi kullanılmıştır. Karaciğer fonksiyon testleri (KCFT) retrospektif olarak çalışma değerlendirme sürecine dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Malnutrition and sarcopenia are commonly encountered complications in liver cirrhosis. This study aimed to examine the relationship between cirrhosis-malnutrition-sarcopenia in 75 adult patients, followed up with the diagnosis of cirrhosis in the Gastroenterology outpatient clinic of Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty. The FRAIL frailty index and the SARC-F sarcopenia index were used in this context. Liver function tests (LFTs) were retrospectively included in the study evaluation process.