Evaluation of alveolar bone resorption after tooth extraction with dental volumetric tomography
Diş çekimi sonrasi meydana gelen alveolar kemik rezorpsiyonunun konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 834271
  2. Yazar: BERKAY ÖZATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR KURU, PROF. DR. HARE GÜRSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Diş çekimi sonrasında bukkal kemikte meydana gelen değişiklikler, hastanın sağlığını ve estetik beklentisini olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple bukkal kemiğe minimum zarar veren birçok atravmatik diş çekim yöntemi geliştirilmiştir. Bu randomize kontrollü klinik çalışmanın amacı periotome ve elevatör kullanılarak yapılacak diş çekimi sonrası meydana gelen alveolar kemik rezorpsiyon miktarı, yumuşak doku iyileşmesi, ve hasta post-operatif ağrı miktarının karşılaştırılmasıdır. Diş çekimi endikasyonu verilen 26 dişte, test grubunda periotome yardımıyla periodontal fibriller kesilirken, kontrol grubunda elevatör yardımıyla dişler eleve edilmiştirve sonrasında davye ile diş çekimi yapılmıştır. Diş çekimi sonrası her iki gruptanda 24 saat içerisinde ve 3. ayda konik ışınlı bilgisayarlı tomografi(CBCT) ile görüntüleme yapılmıştır. Hastalara diş çekimi sonrası meydana gelen ağrıyı değerlendirebilmesi için görsel analog ölçek (VAS) verilmiş, ilk 7 gün boyunca oluşan ağrıyı puanlaması istenmiş ve 7. Günün sonunda veriler toplanmıştır. Hastaların yumuşak doku iyileşmesi 7. Gün sonunda kontrol edilmiş ve diş çekimi sonrası iyileşme indeksi yardımıyla değerlendirilmiştir. Diş çekimleri sonrası 7. Gün değerlendirilen ağrı ve yumuşak doku iyileşmesi açısından her iki grup arasında istatiksel açıdan anlamlı fark gözlenmemiştir (p>0.05). 3. Ay sonunda CBCT yardımıyla yapılan radyolojik değerlendirmede bukkal kemik yüksekliği ve çekim soketinin bukkoligual/palatal mesafesinde istatiksel açıdan herhangi bir fark gözlenmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Resorption occurring in the buccal bone after tooth extraction negatively affects the patient's health and aesthetic expectations. several atraumatic tooth extraction methods have been developed to minimize damage to the buccal bone. The aim of this randomized controlled clinical study is to compare the amount of alveolar bone resorption, soft tissue healing, and patient's pos-operative pain following tooth extraction using a periotome and an elevator. In the test group, tooth extraction was performed by using a periotome whereas in the control group with an elevator and dental forceps. Cone-beam computed tomography (CBCT) imaging was performed within 24 hours and at 3 months after tooth extraction for both groups. Visual analog scale (VAS) was provided to assess the postextraction pain, and patients were asked to rate the pain experienced during the first 7 days. No statistically significant difference was observed between the two groups in terms of pain and soft tissue healing evaluated at the 7th day after tooth extraction (p>0.05). Radiological evaluation using CBCT at 3 months showed no statistically significant difference in buccal bone height and bucco-lingual/palatal bone width between the groups (p>0.05).