Tip 2 diyabetli hastaların beslenmebilgi düzeyleri ve komplikasyonlara yönelikrisk algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Nutrition of patients with type 2 diabeteslevels of knowledge and complicationsexamination of the relationship between risk perceptions
- Tez No: 834272
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT, DR. SİBEL TUNÇ KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada; Tip 2 Diyabetes Mellitus (DM) tanılı hastaların beslenme bilgi düzeylerini ve komplikasyonlara yönelik risk algılarını araştırmak ve aralarındaki ilişkiyi incelemek amaçlandı. Yöntem: Analitik tipteki bu çalışma Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 02.03.2023-01.06.2023 tarihleri arasında başvuran Tip 2 DM tanılı 18 yaş ve üzeri kişilerden çalışmaya dahil etme kriterlerini karşılayan 210 katılımcı ile gerçekleştirildi. Tarafımızca hazırlanan Hasta Bilgi Formu ile sosyodemografik özellikleri, genel sağlık durumu ve DM'ne ilişkin bilgileri sorgulandı. Antropometrik ölçümleri, açlık plazma glukozu (APG) ve HbA1c düzeyleri kaydedildi. Beslenme bilgi düzeylerini belirlemede Beslenme Bilgi Ölçeği (BBÖ), diyabetin komplikasyonlarına yönelik bilgisini ve risk algısını değerlendirmede Risk Algısı Ölçeği-DM (RAÖ-DM) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In this study; it was aimed to investigate the nutritional knowledge levels and risk perceptions regarding the complications in patients diagnosed with Type 2 Diabetes Mellitus (DM) and to examine the relationship between them. Method: This analytical study was conducted with 210 participants aged 18 years and older with Type 2 DM who applied to the Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic between 02.03.2023-01.06.2023 and met the inclusion criteria. With the Patient Information Form prepared by us, sociodemographic data, general health status and information about DM were questioned. Anthropometric measurements, fasting plasma glucose (FPG) and HbA1c levels were recorded. The Nutrition Information Scale (NIS) was used to determine the nutritional knowledge level, and the Risk Perception Scale-DM (RPS-DM) was used to evaluate the knowledge and risk perception regarding the complications of diabetes.