The factors affecting consumers' intention to purchase for organic foods in Saudi Arabia from customers' point of view
Suudi Arabistan'da tüketicilerin organik gıda satın alma niyetini etkileyen faktörler: Müşteri bakış açısı
  1. Tez No: 834310
  2. Yazar: BARAAH ISMAIL IZZAT ALQAWASMEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA CAN KIRGIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Müşterilerin organik gıda satın Alma niyeti sağlıklı yaşam tarzlarını iyileştirmek için, müşteriler geleneksel gıdalara göre kimyasal sentetiklerden arındırılmış doğal gıdaların faydalarını anlamaya başladılar. Bu araştırma, Teoriye Dayalı Davranış (TPB) temelinde organik gıda satın alma kararlarının belirleyicilerini araştırmaktadır. Bu çalışma, nicel yöntemi kullandı ve Suudi Arabistan'daki eğitim sektöründen 400 tüketiciye dağıtılan bir anketin sonuçlarını analiz etti. Çalışma bulguları, müşterinin organik gıda satın alma niyeti ile en olumlu ilişkili olan faktörün tutum, ardından öznel norm olduğunu göstermektedir. Algılanan kontrol, fiyat tarafından temsil edilen ancak negatif olarak ilişkili olan önemli bir faktördür. Bu sonuçlar önceki araştırmalarla uyumludur. Çalışma sonuçları, politika yapıcılara, endüstriye ve daha da önemlisi organik gıda pazarlamacılarına, tüketici niyetlerini etkileyen faktörleri daha iyi anlamak için faydalı bilgiler sağlayacaktır. Bu da nihayetinde organik gıdalar etrafında kampanyalarını daha etkili bir şekilde tasarlamalarına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The customers intention to purchase organic food in attempt to improve their healthy life styles, customers started to realise the benefits of natural food free of chemical synthetics to the conventional foods. This research investigates the determinants of customers purchase decisions of organic food based on the Theory of Planned Behaviour (TPB). This study used the quantitative method and analysed the results of a survey distributed to 400 consumers from the education sector in Saudi Arabia. The study findings show that the most significant factor that is positively related to customer intention to buy organic food is attitude followed by subjective norm, the perceived control is a significant factor represented by price but is negatively related, these results are in line with prior researches. The study results will provide useful insight to policy makers, industry and more importantly marketers for organic food to better understand factors affecting consumer intentions which should ultimately help them design their campaigns more effectively around organic food.