Latislerde n. dereceden türevler
In lattices n. order derivatives
- Tez No: 834324
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN CERAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezde n.dereceden türevlerin tanımı ifade edilmiş ve detaylı incelemeleri ele alınmıştır. Birinci bölümde, kafesin tarihçesine ve kafes yapısının temel tanımlarına ve teoremlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde, kafeslerde türevlerin tanımları, konuya ait bazı teoremlere ve daha önce yapılmış olan çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise; latislerde n. dereceden türevler üzerinde detaylı olarak durulmuş olup, son kısımda yapılan çalışmaların sonuçlarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, n. the definition of the degree derivatives has been expressed and their detailed investigations have been discussed. In the first part, the history of the lattice and the basic definitions and theorems of the lattice structure were given. In the second part, definitions of derivatives in lattices, some theorems related to the subject and previous studied were included. In the third part, in the lattices n. the graded derivatives have been discussed in detail and the result of the studies have been mentioned in the last part.