Latisler üzerinde bazı türevler
Some derivations on lattices
  1. Tez No: 938834
  2. Yazar: HİLAL ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASRET DURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, tezde kullanılan temel tanım ve kavramlar verilmiştir. İkinci bölümde, Xin, X. L., Li, T. Y., Lu, J. H. tarafından yapılan“On derivations of lattices, Information Science, 178 (2008), 307-316.”([28]) çalışmasına yer verilecektir. Bu çalışmada, yazarlar latisler üzerinde türev kavramını tanıtıp bazı özelliklerini araştırmıştır. Üçüncü bölümde, N. O. Alshehri tarafından yapılan“Generalized Derivations of Lattices, Int. J. Contemp. Math. Sciences, Vol. 5 (2010), no. 13, 629 - 640”([1]) çalışmasına yer verilmiştir. Bu çalışmada genelleştirilmiş türev yardımıyla latisler karakterize edilmeye çalışılmıştır Dördüncü bölümde, Y. Çeven ve M. A. Öztürk tarafından yapılan“On f-derivations of lattices, Bull. Korean Math. Soc., 45(4), 701-707., (2008)”([10]) çalışmasına yer verilmiştir. Beşinci bölümde, M. A. Öztürk, H. Yazarlı ve K. H. Kim tarafından yapılan“Permuting tri-derivations in lattices, Quaestiones Mathematicae, 32(3), 415-425, (2009).”([22]) çalışmasına yer verilmiştir. Altıncı bölümde, 2011 de H. Yazarlı ve M. A. Öztürk tarafından yapılan latislerde permuting üçlü f-türevler kavramını tanımlamış oldukları makale incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of six parts: In the first part, we recall basic concepts and theorems which are used in thesis. In the second part, we investigate paper about derivations on lattices, which was studied by Xin, X. L., Li, T. Y., Lu, J. H. in 2008. In this paper the authors defined derivetion on lattices and investigated some their peoperties. In the third part, we investigate paper about generalized derivations on lattices, which was studied by N. O. Alshehri in 2010. In this study, lattices were tried to be characterized by using generalized derivations. In the fourth part, we investigate paper about f-derivations of lattices which was studied by Y. Çeven and M. A. Öztürk in 2008. In the fifth part, we investigate paper about permuting tri-derivations in lattices which was studied by M. A. Öztürk, H. Yazarlı and K. H. Kim in 2011. In the sixth part, we investigate paper about permuting tri-f-derivation in lattices which was studied by H. Yazarlı and M. A. Öztürk in 2011.