Latislerde türevler
Deri̇vati̇ons of latti̇ces
  1. Tez No: 410056
  2. Yazar: UTKU PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHİN CERAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde latislerde tanımlanmış olan türevlerin tanımı verilip türevler hakkında detaylı bilgiler ele alınmıştır. Birinci bölümde, diğer bölümlerde kullanılan temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde latislerde bazı türevlerin tanımları ve o türevle ilgili daha önceden yapılmış çalışmalar verilmiştir. Üçüncü bölümde ise; latislerde permuting n-türevler üzerinde detaylı olarak durulmuş olup üçüncü bölümün son kısmında ise yapılan çalışmadan elde ettiğimiz sonuçlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis the definitions of derivations which are defined in lattices are given. About these derivations, detailed informations are also given. In the first chapter the definitions are some basic theorems are which will be used in the other chapters. In the second chapter the definitions, some properties and theorems of the derivations in lattices are given without proof. In the third chapter the definitions of permuting n- derivations are given. About these deivations detailed informations are given. Finally in the last part of the thesis some conclusions from these researchers are given that we have proved.