Üniversite öğrencilerinde algılanan duygusal zekâ ve sosyal fizik kaygı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perceived emotional intelligence and social physics anxiety in university students
- Tez No: 834336
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Üniversite öğrencilerinde algılanan duygusal zekâ ve sosyal fizik kaygı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, (18 yaşından büyük) yaklaşık 300 üniversite öğrencisi ile yürütülmüştür. Araştırmanın veri toplama araçları; Gözden Geçirilmiş Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği (GGSDZÖ), Sosyal Fizik Kaygı Ölçeği (SFKÖ) ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Pearson Korelasyon ve Basit Doğrusal Regresyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma bulgularına göre; duygusal zekâ toplam puanı ile fiziksel görünüm rahatlığı arasında anlamlı bir ilişki olduğu bu ilişkinin negatif yönde düşük düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Duygusal zekâ toplam puanı ile olumsuz değerlendirme beklentisi ve sosyal fizik kaygı toplam puanları arasında anlamlı bir ilişki olduğu ve bu ilişkinin negatif yönde orta düzeyde tespit edilmiştir. Duygusal zekâ ve alt boyutları ile sosyal fizik kaygıları arasındaki ilişkilerin ise negatif ve anlamlı yönde olduğu bulunmuştur. Sosyal fizik kaygıya ait toplam varyansın %13'ünün duygusal zekâ ile açıklandığı ifade edilebilir. Sonuçlar: Yapılan araştırma sonucunda üniversite öğrencilerinin duygusal zekâ ile sosyal fizik kaygıları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Duygusal zekâ, sosyal fizik kaygıyı anlamlı derecede yordamaktadır. Üniversite öğrencilerinin duygusal zekâları arttıkça sosyal fizik kaygı düzeyleri azaldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to examine the relationship between perceived emotional intelligence and social physical anxiety in university students. Material and Methods: The research was conducted with approximately 300 university students (18 years older). Data collection tools of the research; The Revised Schutte Emotional Intelligence Scale (SSCI), the Social Physics Anxiety Scale (SFRS), and the personal information formula were used. Pearson Correlation and Simple Linear Regression analyzes were used in the analysis of the obtained data. Findings: According to the research findings; It has been determined that there is a significant relationship between emotional intelligence total score and physical appearance comfort, and this relationship is at a low level in the negative direction. It was determined that there was a significant relationship between the emotional intelligence total score and the negative evaluation expectation and social physical anxiety total scores, and this relationship was moderately negative. The relationships between emotional intelligence and its sub-dimensions and social physics concerns were found to be negative and significant. It can be stated that 13% of the total variance of social physical anxiety is explained by emotional intelligence. Results: As a result of the research, a negative relationship was established between the emotional intelligence of university students and their social physics anxiety. Emotional intelligence greatly predicts social physical anxiety. Emotional intelligence of college students shows that the level of social physics anxiety decreases.