Sporcularda antrenman sıklığı, kişilik ve gelişmeleri kaçırma korkusu kavramları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the concepts of training frequency, personality and fear of missing out in athletes
- Tez No: 834335
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL DAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı sporcuların kişilik özellikleri ve antrenman sıklıkları ile gelişmeleri kaçırma korkusu düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmaya 96 kadın 136 erkek olmak üzere 232 sporcu birey katılmıştır. Bu araştırmada, sosyo-demogrofik bilgi formu ve Tatar (2017) tarafından geliştirilen Büyük Beş–50 Kişilik Testi, Przybylski (2013) tarafından geliştirilmiş ve Türkçeye uyarlaması Gökler ve arkadaşları (2016) tarafından yapılan Gelişmeleri Kaçırma Korkusu Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between personality traits and training frequency of athletes and their fear of missing out. 232 athletes, 96 women and 136 men, participated in the research. In this research, the socio-demographic information form and the Big Five-50 Personality Test developed by Tatar (2017) and the Fear of Missing Out Scale developed by Przybylski (2013) and adapted into Turkish by Gökler et al. (2016) were used.