İslam hukukunda zekâtın devlet aracılığı ile toplanması
Collection of zakat through the state in Islamic law
  1. Tez No: 834359
  2. Yazar: NESLİHAN ASİLKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YENİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İslam dini insanın hem dünyada hem de ahirette mutluluğunu amaçlayan, birini diğerine tercih ettirmeyen, yüce bir inanç manzumesinden oluşur. Toplumun tamamı ya da büyük bir kısmı Müslüman olan ülkelerde bilhassa yoksulluğun ortadan kaldırılmasında zekât, topluma ekonomik anlamda katkısı olan önemli bir araç olarak görülmüştür. Bu nedenle zekât ibadeti geçmişten günümüze değerlendirildiğinde İslamiyet'in ilk döneminden başlayıp 4 halife devrine kadar devletin idaresinde yönetilmiştir. Geçmişten günümüze kadar zekâtın devlet aracılığı ile yönetilmesi hem yoksullukla mücadelede çok önemli bir unsur olmuş hem de zekât devletin gelir kaynaklarından biri olmuştur. Tezimizde öncelikli olarak zekâtın tanımı yapılmış, sonrasında hicret öncesi ve sonrası döneminde zekâtın devlet aracılığı ile toplanmasına değinilmiş ve ardından günümüzde zekâtı devlet aracılığı ile toplayan ülkelere değinilerek çalışmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The religion of Islam consists of a sublime set of beliefs that aims at the happiness of man both in this world and the hereafter, and does not allow one to be preferred over the other. In countries where all or a large part of the society is Muslim, zakat has been seen as an important tool that contributes economically to the society, especially in eliminating poverty. For this reason ,Zakat was administered by the state starting from the first period until the Era of the four caliphs when it is evaluated from past to present. From past to present, administering zakat by the state has been one of the state's sources of income. In our thesis, first of all, the definition of zakat was made, then the collection of zakat by the state in the pre- and post-hijra period was mentioned, and then our study was completed by mentioning about the countries that collect zakat through the state today.