Özel okulda çalışan öğretmenlerin yeşil kültür davranışları
Green organizational behavior of teachers working in private schools
  1. Tez No: 834358
  2. Yazar: RENGİN YAZICI BEŞLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇAK ÇAĞLA GARİPAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerde yeşil örgütsel davranışın ne düzeyde olduğunu tespit etmek ve bu davranışın öğretmenlerin belli demografik özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmektir. Son günlerde sürdürülebilirlik kavramının popüler olması ile birlikte özellikle tüm eğitim kurumlarında bir sürdürülebilirlik seferberliği başladığı görülmektedir. Eğitim kurumları öğrencilerine sürdürülebilirlik değerlerini aşılamaya çalışırken çalışan öğretmenlerinin de bu konuda birer rol model olmalarını beklemektedir. Veliler ise sürdürülebilirlik değerlerini benimseyen ve yücelten eğitim kurumlarını tercih ederken hükümetler de bu değerleri yücelten, müfredatına entegre eden eğitim kurumlarını desteklemektedir. Bu araştırma özel okul öğretmenlerinin yeşil örgütsel davranışlarının ve bu davranışların alt boyutlarını nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanarak araştırmıştır. Veriler çevrimiçi anket yöntemi ile Samsun ilinde bulunan beş farklı özel okulda görev alan 250 öğretmen ve yöneticiden toplanmıştır. Veri analizi için SPSS kullanılmıştır. Anket uygulanan özel okul öğretmenlerinin %54,22'sinin çok yüksek düzeyde, %42,57'sinin yüksek düzeyde yeşil örgütsel davranış sergilediği tespit edilmiştir. Bu da özel okul öğretmenlerinin yeşil örgütsel davranışlarının istendik şekilde yüksek olduğunu göstermektedir. Öğretmenlerin yeşil örgütsel davranışlarının alt boyutlarına bakıldığında en yüksek puanın alındığı boyutun çevresel duyarlılık (m=2,88 , sd= 4,45±0,51), en düşük puanın alındığı boyutun ise çevresel katılım (m=1,43 , sd=4,17±0,67 ) olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin yeşil örgütsel davranışları incelendiğinde cinsiyet açısından öğretmenlerde anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p>0,05). Yeşil örgütsel davranışın alt boyutları incelendiğinde ise sadece çevresel duyarlılık boyutunda hem çalışılan kurumlar arasında hem de mesleki kıdem açısından anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Çevresel duyarlılık puanının yüksek kıdemli öğretmenlerde düşük kıdemli öğretmenlere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu, çalışmanın en ilgi çekici bulgularından biridir. Gençlerin çevre duyarlılığının daha yüksek olması beklenirken daha düşük çıkması, buna karşı kurumlar arasında bu boyutta anlamlı farklılığın bulunması çevre duyarlılığının kurum aidiyetinden etkilenebileceği varsayımını gündeme getirmektedir. Bu sebeple özellikle çevre duyarlılığı ve kurum aidiyeti arasındaki ilişkinin ileriki çalışmalarda incelenmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the level of green organizational behavior among teachers and to research whether this behavior differs according to teachers' demographic characteristics. In recent days, sustainability has become popular, and a sustainability campaign has been initiated in all educational institutions, particularly. While educational institutions strive to instill sustainability values in their students, they also expect their teachers to serve as role models in this regard. Parents prefer educational institutions that adopt and promote sustainability values, and governments support educational institutions that uphold and integrate these values into their curriculum. This study investigates the green organizational behaviors of private school teachers and their sub-dimensions using quantitative research methods, specifically the survey model. The data were collected through an online survey administered to 250 teachers and administrators from five different private schools in Samsun, Turkey. SPSS was used for data analysis. It was found that 54.22% of the surveyed private school teachers demonstrated a very high level of green organizational behavior, and 42.57% exhibited a high level of green organizational behavior. This indicates that private school teachers' green organizational behavior is high as desired. When examining the sub-dimensions of teachers' green organizational behavior, it was observed that the highest score was obtained in the dimension of environmental sensitivity (m=2.88, sd=4.45±0.51), while the lowest score was obtained in the dimension of environmental participation (m=1.43, sd=4.17±0.67). No significant difference was found in teachers' green organizational behavior based on gender (p>0.05). However, significant differences were observed in the dimension of environmental sensitivity in terms of both the institutions they work for and their professional seniority. The environmental sensitivity score was higher among more senior teachers compared to less senior ones. This finding is one of the most interesting outcomes of the study. The fact that environmental sensitivity is expected to be higher among young people but turns out to be lower, coupled with the significant differences between institutions in this regard, raises the assumption that environmental sensitivity may be influenced by organizational belonging. Therefore, it is particularly important to examine the relationship between environmental sensitivity and organizational belonging in future studies.