Liderlik nitelikleri bakımından kadın kamu yöneticileri: Bursa ilindeki yerel yönetim birimlerinde nitel bir araştırma
Women public administrators in leadership qualities: A qualitative research in local government units in Bursa
- Tez No: 834365
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, yerel yönetimlerde faaliyet gösteren kadın yöneticilerin liderlik niteliklerini belirlemek ve nitelikleri itibariyle kadın yöneticilerin birbirlerinden farklılaşıp farklılaşmadıklarını, farklılaşma var ise hangi alanlarda meydana geldiğini belirlemek amacıyla incelemektir. Yerel yönetim örgütü olarak Belediye idarelerinde görev yapmakta olan kadın yöneticiler özelinde çok fazla çalışma olmaması, mevcut çalışmaların da nitelikler itibariyle araştırma yapmaya yönelmemesi ve karşılaştırma yapmaması bu çalışma kapsamında yapılacak araştırmayı dikkate değer ve önemli kılmaktadır. Araştırmanın sorusu, 'Yerel yönetimlerde çalışan kadın yöneticilerin liderlik nitelikleri nelerdir?, Bunlar birbirinden farklılaşmakta mıdır, eğer evet ise ne gibi farklılıklar hangi alanlarda ortaya çıkmaktadır' olarak belirlenmiştir. Bu sorulara yanıt bulmak adına, araştırmanın örneklemini Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Nilüfer Belediyesinde görev alan müdür, daire başkanı ve Belediye Başkan Yardımcısı görevlerini icra eden 10 kadın yönetici oluşturmaktadır. Araştırma örneklemine dahil edilen kişilerden mülakat yoluyla elde edilen verilerin analizinde“fenomenolojik analiz”yöntemi kullanılmış ve üretilen bulgular çalışmanın ilgili bölümünde tartışılarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the leadership qualities of female administrators operating in local governments and to determine whether female administrators differ from each other in terms of their qualifications, and if there is differentiation, in which areas it occurs. The fact that there are not many studies specific to women administrators working in municipal administrations as a local government organization, that existing studies do not focus on research in terms of qualifications and do not make comparisons makes the research to be conducted within the scope of this study remarkable and important.The question of the research was determined as 'What are the leadership qualities of female managers working in local governments?, Do they differ from each other, if yes, what kind of differences arise in which areas'. In order to find answers to these questions, the sample of the research consists of 10 female administrators working in Bursa Metropolitan Municipality and Nilüfer Municipality, performing the duties of director, head of department and Deputy Mayor. The“phenomenological analysis”method was used in the analysis of the data obtained through interviews from the people included in the research sample, and the findings were discussed and presented in the relevant section of the study.