Visual framing of Türkiye in foreign media: A visual linguistic analysis
Yabancı basında Türkiye'nin görsel çerçevelenmesi: Bir görsel dilbilim analizi
  1. Tez No: 834364
  2. Yazar: EYMEN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHMİ TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Haber makalelerinde görsel çerçeveleme, bir haberin yorumunu veya algısını şekillendirmek için görüntülerin, fotoğrafların veya grafiklerin kasıtlı olarak kullanılması anlamına gelir. Kitlenin makalenin içeriğini anlamasını ve duygusal tepkisini etkilemek için görsel öğelerin stratejik seçimini ve sunumunu içerir. Görsel çerçeveleme, yazılı metni tamamlayabilir ve amaçlanan mesajı veya anlatıyı güçlendirebilir. Görsel çerçeveler, izleyicinin mesajı görmezden gelme veya mesaja dikkat etme kararını etkileyebilir. Akademisyenler, görsel çerçevelerin durumlara nasıl tepki verdiğine dair çeşitli açıklamalar oluşturmuştur. Bununla birlikte, görsel medyanın görsel bir veri taşıyıcısı olarak önemini tespit etmek için nispeten az sayıda deneysel çalışma yapılmıştır. Genel kamuoyunun tepkisi sıklıkla göz ardı edilmekte ve bu alanda Türkçe haberler görsel açıdan sıklıkla araştırılmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, yabancı haber platformlarında yer alan Türkiye ile ilgili haber fotoğraflarındaki görsel çerçevelemeyi ortaya çıkarmaktır. Çalışma, haber üretim sürecinde yapılan görsel seçimleri etkileyen Türkiye'ye karşı içsel önyargıları vurgulayacaktır. Çalışmada The Guardian, BBC, CNN News, Daily Mail, Vice, Voice of America, Economist, Middle East Forum ve Independent'taki görseller, şu anda dünya çapında en çok tanınan haber kaynakları olduklarından gündem belirlemede belirleyici oldukları için analiz edildi. Bu çalışma aynı zamanda veri toplamak için görsel çerçeveleme teorisini kullanan haber fotoğraflarının etkilerini de göstermektedir. Toplam 22 fotoğraf incelendi ve bu fotoğrafların her birinde Türkiye'nin nasıl çerçevelendiğine dair cevaplar verildi. Sonuçlar, gazetelerin Türkiye haberlerinde aleyhte fotoğraflar kullandığını gösterdi. Türkiye muhtemelen izleyicilerin zihninde yetersiz bir ülke yaratabilecek olumsuz ekonomik, politik, toplumsal ve kültürel yönler açısından gösterildi. Seçilmiş gazetelerde yer alan her fotoğraf, Türkiye'ye yönelik olumsuz bir ön yargıyı ya da suçlamayı gözler önüne serdi. Bu anlamda, gazetelerin Türkiye'yi görsel olarak çerçevelemesinde kayda değer bir ayrım yoktur. Ayrıca, gelecekteki araştırmalar, Türkiye'nin daha geniş bir çerçevesini ortaya çıkarmak için olası diğer manipüle edilmiş görsel ifadelerin etkisini de araştırabilir. Böylece insanlar görsel çerçeveleme etkilerinin farkında olabilir ve güvenilir bilgi üretebilirler.
Özet (Çeviri)
Visual framing in news articles refers to the deliberate use of images, photographs, or graphics to shape the interpretation or perception of a news story. It involves the strategic selection and presentation of visual elements to influence the audience's understanding and emotional response to the article's content. Visual framing can complement the written text and reinforce the intended message or narrative. Visual frames can influence a viewer's decision to ignore or pay attention to the message. The academics have created a variety of descriptions for how visual frames react to the situations. To ascertain the significance of the visual media as a visual data carrier, however, relatively a few experimental studies have been done. The general public's reaction is frequently ignored, and the Turkish-related news in foreign media platforms is not frequently investigated in this field with regards to visual aspects. The purpose of this study is to uncover visual framing in news photographs related to Türkiye that appear on foreign news platforms. The study will highlight inherent biases against Türkiye that influence the visual choices made during the news production process. The study analyzed visual images in the Guardian, BBC, CNN News, Daily Mail, Vice, Voice of America, Economist, Middle East Forum and Independent for they set the agenda-setting since they are currently the most recognized worldwide news sources. This study also demonstrates the impacts of news photographs that used visual framing theory to collect data. A total of 22 photographs were examined, and responses were given regarding the way Türkiye was framed in each of these photographs. The results indicated that the newspapers used unfavorable photographs in reporting Türkiye. Türkiye was probably shown in terms of unfavorable economic, political, societal and cultural aspects which may create an insufficient country in the viewers' mind. That's why every photograph presented in the chosen newspapers could display an unfavorable prejudice or blame on Türkiye. In that sense, there were no notable distinctions among newspapers' visual framing of Türkiye. Also, future research could also investigate the impact of other possible manipulated visual statements to reveal a broader frame of Türkiye. Thus people could be aware of the visual framing effects and produce reliable information.