Köpeklerin bilişsel fonksiyon bozukluğu tedavisinde orta zincirli trigliserit molekülleri içeren diyete çevresel modifikasyon tekniklerinin etkisinin araştırılması
Research of the effect of environmental modification techniques on diet with medium chain triglyceride molecules in the treatment of canine cognitive dysfunction
- Tez No: 834372
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Çalışmanın amacı; köpeklerde bilişsel fonksiyon bozukluğunun (CCD) tedavisinde orta zincirli trigliserid (MCT) takviyeli diyete ek olarak çoklu çevresel modifikasyon tekniklerinin (MEMO) uygulanarak, bilişsel fonksiyon bozukluğu tanı skalasında sonuçların karşılaştırılmasına dayanmaktadır. Çalışma, 8 yaşın üzerindeki farklı yaş, ırk, cinsiyet ve vücut ağırlığındaki sorumluluğu hasta yakınlarındaki toplam 20 köpekten oluşmuştur. ''Köpeklerin bilişsel fonksiyon bozukluğu sendromu değerlendirme skalası'' derecelendirme sistemine göre sınıflandırılmıştır. CCD davranış kriterleri (DISHAA) gösteren hastalar, ayırıcı tanı için klinik muayeneye alınmıştır. Ayrıntılı muayeneden geçen, yapılan analizlere (hemogram, serum biyokimyasal, akut faz proteinleri, kortizol) göre sağlıklı göstergeleri olan CCD'li hastalar 2 farklı tedavi grubuna ayrılmıştır. Grup I için hastalara tedavi olarak %6,5 MCT içerikli reçeteli diyet, grup II için ise; diyet ile birlikte MEMO için belirlenen koşullar uygulanmıştır. Tüm değerlendirmeler 30 günlük tedavi sonunda tekrar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is based on the comparison of results in the cognitive dysfunction diagnostic scale by administering medium chain triglyceride (MCT) supplemented diet with multimodal environmental modification techniques (MEMO) in the treatment of canine cognitive dysfunction (CCD). In the study, 20 dogs of different age, breed, gender and body weight, who were over 8 years old were used. The study has been classified according to the“Canine cognitive dysfunction syndrome rating scale”rating system. Patients with cognitive dysfunction behavioral criteria (DISHAA) were included in the clinical examination for differential diagnosis. Patients with CCD who scanned a full examination and had healthy according to the laboratory results (hemogram, serum biochemical panel, acute phase proteins, cortisol) were divided into 2 different treatment groups. A prescription diet with MCT (6.5%) as a treatment for group I, and the conditions determined for MEMO were applied together with the diet for group II. All evaluations were done again after 30 days of treatment.