'Әli vә Nino' hikâyesinin ses ve şekil bilgisi bakımından incelenmesi
Analysis of the story of Ali and Nino in terms of phonetic and morphologic information
- Tez No: 834374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dil, insanlığın iletişim kurma ve düşüncelerini ifade etme aracıdır. Her dil, kendine özgü bir zenginliği, tarihi ve kültürel birikimi bünyesinde barındırır. Bu tablonun bir parçası olarak Oğuz grubunun doğu kolunu temsil eden Azerbaycan Türkçesi, zengin ve derin kökleriyle Türk dilleri ailesinin önemli bir temsilcisidir. Bu çalışmada Azerbaycan Edebiyatında var olan Qurban Sәid'in“Әli ve Nino”adlı hikâyesinin ses ve şekil bakımından incelemesi yapılarak değişimler gösterilmiştir. Bu eserden yola çıkarak Azerbaycan Türkçesi ile çeşitli diller arasındaki bazı köken benzerlikleri ve farklılıkları ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümü olan giriş kısmında Azerbaycan Türklerinin dili, tarihi, boyları, edebiyatı ve yazar hakkında bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde, ses bilgisi ve şekil bilgisi metindeki örneklerden hareketle açıklanarak verilmiştir. Çalışmanın sonunda ise kaynakça ve öz geçmiş yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Language is at the heart of human life as a means of communication and expressing thoughts. Every language has their own wealth, historical and cultural accumulation. As the piece of this puzzle, Azerbaijani Turkish, representing the eastern branch of the Oghuz group, is an important representative of the Turkic language family with its rich and deep roots. In this study, an analysis of the story“Ali and Nino”by Qurban Sәid, which exists in Azerbaijani Literature, has been conducted in terms of sound and form, demonstrating the changes that have taken place. The introduction, which is the first section of the study, includes information about the language, history, tribes, literature, and authors of the Azerbaijani Turks.