Van ili ve ilçelerinde korunga alanlarında bulunan Heteroptera (Hemiptera) alt takımına bağlı türler, yayılış alanları, yoğunlukları ve DNA barkodlaması
Species belonging to Heteroptera (Hemiptera) suborder in sainfoin fields in Van province and districts, their distribution areas, densities and DNA barcoding
  1. Tez No: 834379
  2. Yazar: MAZLUM ULUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH ÖZGÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Korunga, Türkiye dahil Akdeniz ülkeleri, Orta Avrupa ve İngiltere'de yüzyıllardır yem bitkisi ve çayır mera bitkisi olarak üretilmektedir. Korunga besin değeri yüksek, azotsuz öz maddeler, ham yağ ve ham protein bakımından zengin önemli bir yem bitkisidir. Bu çalışma,Van ilinde korunga (Onobrychis sativa L.) üretimi yapılan tarlalarda bulunan Heteroptera alttakımına bağlı türleri saptamak amacıyla yürütülmüştür. Çalışma 2022-2023 yıllarında Mayıs-Haziran aylarında Van Merkez, Muradiye, Edremit, Başkale, Bahçesaray, Gürpınar, Gevaş, Özalp, Çaldıran ilçelerinde yürütülmüştür. Örneklemelerde rasgele seçilen tarlalarda alan büyüklüğüne bağlı olarak ortalama 200 atraplama yapılarak örnekler toplanmıştır. Toplanan örnekler morfolojik ve moleküler yöntemler ile teşhis edilmiştir. Türlerin moleküler olarak tanılanması amacıyla, örneklerin mitokondriyal DNA, COI gen bölgesi çoğaltılarak diziler elde edilmiştir. Çalışmadan elde edilen dizilerin NCBI gen bankasında kayıtlı veriler ile kıyaslanması ile tür teşhislerinin doğrulanması tamamlanmıştır. Çalışma sonunda Heteroptera alt takımına bağlı 4 familyadan 6 cinse ait 7 tür tespit edilmiştir. Bu türler, Lygus pratensis (Linaeus, 1758), Lygus rugulipennis (Poppius, 1911), Deraeocoris punculatus (Fallen 1807), Adelphocoris lineolatus (Goeze, 1778), Liorhyssus hyalinus (De Geer, 1773), Rhaphigaster nebulosa (Poda, 1761), Coriomeris denticulatus (Scopoli, 1763), olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sainfoin has been produced for centuries in Mediterranean countries including Turkey, Central Europe and England as a forage crop and meadow pasture plant. Sainfoin is an important fodder plant with high nutritional value, rich in nitrogen-free essential substances, crude oil and crude protein.This study was carried out to determine the Heteroptera suborder species found in sainfoin (Onobrychis sativa L.) production fields in Van province. The study was carried out in Van center, Muradiye, Edremit, Başkale, Bahçesaray, Gürpınar, Gevaş, Özalp, Çaldıran districts in May-June 2022-2023. Samples were collected by making an average of 200 sweeping depending on the size of the field in randomly selected fields in the samplings. Collected specimens were identified by morphological and molecular methods. In order to identify the species molecularly, mitochondrial DNA and COI gene region of the samples were amplified and sequences were obtained. Confirmation of species identification was completed by comparing the sequences obtained from the study with the data registered in the NCBI gene bank. At the end of the study, 7 species belonging to 6 genera from 4 families belonging to Heteroptera suborder were identified. These species were identified as, Lygus pratensis (Linaeus, 1758), Lygus rugulipennis (Poppius, 1911), Deraeocoris punculatus (Fallen 1807), Adelphocoris lineolatus (Goeze, 1778), Liorhyssus hyalinus (De Geer, 1773), Rhaphigaster nebulosa (Poda, 1761), Coriomeris denticulatus (Scopoli, 1763).