Chaotic system analysis with genetic algorithm approach
Genetik algoritma yaklaşımıyla kaotı̇k sistemlerin analizleri
- Tez No: 834393
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ÖZGÜR AYBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Matematik, Biostatistics, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Covid-19 pandemisinin küresel bir felakete yol açması, epidemiyolojik modellerin dinamik analizi konusunda uygulamalı matematikçiler arasında büyük bir ilgi uyandırmıştır. Hastalığın yayılma sürecini anlamak için epidemiyolojik verileri tanımlayacak uygun bir modelin belirlenmesi ve öngörüsel analizleri yapılmasının yanı sıra, modellerin invaryant uzayları, merkez manifoltları ve genel parametre uzayında Lyapunov fonksiyonları gibi cebirsel özelliklerini araştırarak, bilinmeyen dinamikleri ortaya çıkaracak çalışmalar da büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, karakteristik model parametrelerine dayalı iyileşme oranını belirlemek için üçgen olasılık dağılımını, bir gecikmeli diferansiyel denklem sistemine, dağıtılmış bir sürekli gecikme olarak uygulamaktadır. Bu şekilde, saha araştırması ve nüfus özelliklerinden türetilebilen genel katsayıları tanımlayarak model uydurma sırasında elde edilmesi gereken model parametrelerini azaltmanın bir yolunu öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Dynamical analysis of epidemiological models gained significant attention from applied mathematicians after the Covid-19 pandemic caused a global catastrophe. Although studies involving the decision of the suitable model to describe the epidemiologic data and the predictive analysis of the disease spread have been carried out in-depth during this phase, studies that will expose the unrecognized dynamics through predictive analysis by investigating the algebraic properties of the models such as the invariant spaces, the center manifolds, and the Lyapunov functions in the general parameter space, still have the potential to contribute vastly to comprehending the spread dynamics. This work implements the triangular probabilistic distribution to an epidemic delay differential equation as a distributed continuous delay to determine the recovery rate based on characteristic model parameters. In this way, we propose a way to reduce the model parameters that need to be obtained during model fitting by defining generic coefficients derivable from field research and population characteristics.