Akut pankreatit sonucu gelişen karaciğer hasarında kannabinoidlerin etkisi
The effect of cannabinoids on liver damage developed as a result of acute pancreatitis
  1. Tez No: 834411
  2. Yazar: DİLARA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YILMAZ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, kannabinoidlerin akut pankreatit sonucu karaciğerde görülen hasar üzerine etkilerini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Akut pankreatit modeli oluşturmak için serulein 60 mikrogram/kilogram dozda intraperitoneal (i.p.) olarak birer saat arayla 5 kez uygulanmıştır. Model oluşturulmadan 30 dakika önce nonselektif reseptör agonisti kannbidiol (CBD) (10 mg/kg dozunda i.p.) uygulanmıştır. Karaciğer ve pankreas dokularında histolojik incelemeler, nükleer faktör-kappa B (NF-kB) immünohistokimyasal analizleri ile doku ve serumda biyokimyasal incelemeler yapılmıştır. Serum lipaz değeri patoloji grubunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artmıştır. Pankreasta MDA (malondialdehit) düzeyi, patoloji grubunda kontrol grubuna göre yükselmiş fakat bu yükselme istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. GSH (glutatyon peroksidaz) patoloji grubunda kontrol grubuna göre azalmış bu azalış pankreas da anlamlı bulunurken karaciğerde anlamlı bulunmamıştır. CBD, pankreasta ve karaciğerde MDA seviyesini azaltmış ancak bu azalmış karaciğerde anlamlı bir azalma gözlenirken pankreasta, azalma istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. Pankreas dokusunda asiner hücre otofajisi oluşumu ve asiner hücre hipertrofisi görülme oranı patoloji grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artmıştır. CBD, karaciğerde NF-κB reaksiyon yoğunluğunu ve yüzdesini azaltmış bu azalmanın istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Pankreasta NF-κB reaksiyon yüzdesi patoloji grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artmıştır. Bu çalışma ile serulein ile oluşturulan akut pankreatit bağlı karaciğer hasarında, kannabinoidlerin doku hasarı ve NF-κB yolağı üzerinde koruyucu etkisi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, kannabinoidlerin karaciğer hastalıklarında tedavi edici etkilerinin ele alınmalarına olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effects of cannabinoids on liver damage in acute pancreatitis. To create an acute pancreatitis model, cerulein was administered intraperitoneally (i.p.) at a dose of 60 micrograms/kilogram 5 times with one hour intervals. The nonselective receptor agonist cannabidiol (CBD) (10 mg/kg i.p.) was administered 30 minutes before the model was established. Histological examinations of liver and pancreatic tissues, nuclear factor-kappa B (NF-kB) immunohistochemical analyses and biochemical examinations in tissue and serum were performed. Serum lipase levels were significantly increased in the pathology group. Pancreatic MDA (malondialdehyde) level was increased in the pathology group compared to the control group, but this increase was not statistically significant. GSH (glutathione peroxidase) decreased in the pathology group compared to the control group and this decrease was significant in the pancreas but not in the liver. CBD decreased MDA levels in the pancreas and liver, but this decrease was not statistically significant in the pancreas, while a significant decrease was observed in the liver. The rate of acinar cell autophagy formation and acinar cell hypertrophy in pancreatic tissue increased statistically significantly in the pathology group compared to the control group. CBD decreased NF-κB reaction intensity and percentage in the liver and this decrease was statistically significant. In the pancreas, the percentage of NF-κB reaction increased statistically significantly in the pathology group compared to the control group. In this study, the protective effect of cannabinoids on tissue damage and NF-κB pathway in acute pancreatitis-induced liver injury induced by cerulein was investigated. The results obtained will allow the therapeutic effects of cannabinoids in liver diseases to be addressed