Romatoid artritli hastalarda spesifik tnf inhibitörü ilaç bırakma sebeplerinin araştırılması
Investigation of the reasons for specific tnf inhibitor drug discontinuation in patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 834410
  2. Yazar: KADER KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE YILDIRIM ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Çalışmamızda ciddi morbidite ile sonuçlanabilen romatoid artrit (RA) tanılı hastalarda tümör nekroz faktör inhibitör (TNFi) tedavilerinin bırakılma nedenlerini daha spesifik olarak belirlemeyi amaçladık. Gereç-Yöntem: Araştırma tek merkezli retrospektif bir çalışma olarak planlanıp uygulanmıştır. Çalışmaya 2003-2023 yılları arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Romatoloji BD polikliniğine başvurup RA tanısı alan ve TNFi tedavisi kullanan hastalar dahil edilme ve dışlanma kriterleri göz önünde tutularak alınmıştır. Bulgular: TNFi kullanan RA tanılı hastaların bu ilaçları bırakma sebeplerinin araştırıldığı çalışmamızda tüm TNFi'leri için en sık bırakılma sebebi olarak klinik yanıtsızlık bulunmuştur. Adalimumab tedavisi sırasında ikinci sırada ilaç değiştirilme ya da bırakılma sebebi olarak enfeksiyon tespit edilmiştir. İnfliksimab tedavisi alan hastalarda ilaç değiştirilme ya da bırakılma sebebi olarak ikinci sırada; etanersept, sertolizumab ve golimumab kullanan hastalarda üçüncü sırada alerjik reaksiyonlar bulunmuştur. Tüm TNFi tedavilerinde yüksek oranda bulunan tedavi uyumsuzluğu durumu söz konusundur. Sonuç: Hasta takiplerinde enfeksiyon ve allerji açısından dikkatli olunmalıdır. Hastanın ilaç, hastalığı ve sonrasında olabilecek durumlar hakkında bilinçlendirilmesinin daha ciddiyetle yapılması gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, we aimed to more specifically determine the reasons for discontinuation of TNFi treatments in patients diagnosed with rheumatoid arthritis (RA), which currently has serious morbidity. Materials-Methods: The research was planned and implemented as a single-center retrospective study. The study was conducted based on the inclusion and exclusion criteria of patients using TNFi who were diagnosed with rheumatoid arthritis and applied to Rheumatology outpatient clinic of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine Hospital between 2003 and 2023. Results: In our study, where the specific reasons for discontinuation of RA patients using TNFi were investigated, the most common reason for discontinuation for all TNFi was clinical non-response. The fact that infection is the second reason for adalimumab and that infective conditions should be approached more carefully in patients using infiliximab and allergic reactions are the second reason for patients who use infiliximab and stop using it, and that allergic reactions are the third reason for patients using etanercept, certolizumab and golimumab. In case of treatment non-compliance with a high rate of five TNFi, it was concluded that raising the patient's awareness about the medication and the disease and the possible situations that may occur after it should be done more seriously. Conclusion: Health care should be taken during patient follow-up in terms of infection and allergy. It has shown that raising the patient's awareness about the medication, the disease, and possible subsequent situations should be done more seriously.