Geç dönem monoblok uygulamalarında başarı kriterlerinin yapay zekâ yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of success criteria in postpeak monoblock applications with artificial intelligence method
- Tez No: 834417
- Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN ESENLİK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmanın amacı büyüme gelişimin Peak ve Geç dönemlerinde uygulanan Sınıf II monoblok tedavisinde görülen değişikliklerin sefalometrik parametreler ve kooperasyon faktörleri değerlendirilerek karşılaştırılması ve yapay zekâ analiz yöntemleriyle tedavi başarısının değerlendirilmesinde kritik karar noktalarının tespit edilmesidir Yöntem: Bu çalışmada 2017-2022 yılları arasında monoblok apareyi ile tedavi görmüş hastalar incelendi. Yaş ortalaması 15±1,37 yıl olan 74 Geç dönem hasta (MP3u ve Ru) ile yaş ortalaması 12,8±1,35 yıl olan 120 Peak dönem (MP3cap) hastanın radyografileri çalışmaya dahil edildi. Sınıf II monoblok tedavisinin başlangıcında ve sonunda alınan lateral sefalometrik ölçüm verileri karar ağacı analizinde Yinelemeli Bölümleme Analizi (RPA) ile analiz edildi. Analizde R programlama dilinde Özyinelemeli Bölümleme ve Regresyon Ağaçları (RPART) fonksiyonu kullanıldı. Yinelemeli Bölümleme Analizinde ise Sınıflandırma ve Regresyon Ağaçları (CART) yöntemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aims of this retrospective study were to compare changes in Class II monoblock treatment applied in the Peak and Postpeak periods of growth development by evaluating cephalometric parameters and cooperation factors, and to determine critical decision points in evaluating treatment success with artificial intelligence analysis methods. Method: In this study, patients who were treated with a monoblock appliance between the years 2017 and 2022 were examined. Radiographs of 74 Postpeak period patients (MP3u ve Ru) with an mean age of 15±1.37 years and 120 Peak period (MP3cap) patients with an mean age of 12.8±1.35 years were included in the study. Lateral cephalometric measurement data taken which were obtained before and after monoblock treatment were analyzed with Recursive Partitioning Analysis (RPA) in decision tree analysis. Recursive Partitioning and Regression Trees (RPART) function in the R programming language was used in the analysis. Classification and Regression Trees (CART) method was used in Recursive Partitioning Analysis.