Hafif bilişsel bozukluk hastalarında nöropsikiyatrik semptomlar ve bilişsel bozulma paterninin kortikal atrofi ile ilişkisi
Association of neuropsychiatric symptoms and pattern of cognitive impairment with cortical atrophy in patients with mild cognitive impairment
  1. Tez No: 834420
  2. Yazar: ASLI NUR KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAY BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Hafif Bilişsel Bozukluk (HBB) hastalarında bilişsel etkilenme ve nöropsikiyatrik semptomlar (NPS) bildirilmektedir. Kortikal atrofi düzeyi etkilenen beyin bölgesine göre bilişsel etkilenme ve NPS'leri açıklayabilmektedir. Bu çalışmanın amacı HBB'li bireylerde NPS görülme sıklığını incelemek, HBB alt gruplarında NPT skorları arasında farklılık olup olmadığını belirlemek, HBB alt gruplarında NPS gösteren ve göstermeyen katılımcıların NPT skorları arasında farklılık olup olmadığını belirlemek, HBB alt gruplarında NPT ve NPS ilişkisini incelemek, NPS gösteren ve göstermeyen hastalarda kortikal bölgelerdeki değişimi inceleyerek kortikal bölgelerdeki değişim ile NPT skorları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Çalışmaya toplam 105 HBB tanılı NPS gösteren (n=77) ve NPS göstermeyen (n=28) hasta dahil edildi. Katılımcılardan MRG kayıtları elde edilen NPS gösteren (n=18) ve NPS göstermeyen (n=6) kişi VBM analizlerine dahil edildi. Katılımcılar nöropsikolojik profil, nöropsikiyatrik semptomlar ve kortikal atrofi açısından değerlendirildi. HBB alt tiplerinde bilişsel etkilenme paterninin ve NPS örüntüsünün farklılık gösterdiği, NPS gösterenlerin bazı alt testlerde NPS göstermeyenlerden daha iyi performans gösterdiği, NPS-NPT arasında anlamlı ilişki olduğu bulundu (p=
Özet (Çeviri)
Cognitive impairment and neuropsychiatric symptoms (NPS) have been reported in patients with Mild Cognitive Impairment (MCI). The level of cortical atrophy may explain cognitive impairment and NPS according to the affected brain region. The aim of this study was to examine the prevalence of NPS in individuals with NPD, to determine whether there is a difference between NPT scores in NPD subgroups, to determine whether there is a difference between NPT scores of participants with and without NPS in NPD subgroups, to examine the relationship between NPT and NPS in NPD subgroups, to examine the change in cortical regions in patients with and without NPS and to determine the relationship between the change in cortical regions and NPT scores. A total of 105 patients diagnosed with HBB with (n=77) and without (n=28) NPS were included in the study. NPS showing (n=18) and non-NPS showing (n=6) participants whose MRI records were obtained were included in the VBM analyses. Participants were evaluated in terms of neuropsychological profile, neuropsychiatric symptoms and cortical atrophy. It was found that the pattern of cognitive impairment and NPS pattern differed in the subtypes of HBB, those who showed NPS performed better than those who did not show NPS in some subtests, and there was a significant relationship between NPS-NPT (p=