Yabancı mahkeme kararlarının tanıma ve tenfizinde usul hukuku bakımından kamu düzenine aykırılık halleri
Conditions of conflict with the public order in recognition and implementation of foreign court decisions
  1. Tez No: 834447
  2. Yazar: SEVİM DİDEM BEKİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜM ŞERMET SÜZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yabancı mahkeme kararlarının Türk Hukuku'nda kesin hüküm ve icrai etki doğurabilmesi tanıma ve tenfiz davası ile mümkün olacaktır. Yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizinde 5718 sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkındaki Kanun'un md. 50'de sayılan ön şartlar ile MÖHUK md. 54'te sayılan esas şartların varlığı aranmıştır. MÖHUK md. 54/ b. c'de hükmün kamu düzenine açıkça aykırılık teşkil etmemesi tenfiz şartı olarak düzenlenmiştir. Tez çalışmamızda, ilk olarak tanıma ve tenfiz davası daha sonrasında kamu düzeni kavramı, akabinde tanıma ve tenfiz davasında usul hukuku bakımından hâkim olan ilkeler ve son bölümde ise usuli anlamda kamu düzenine aykırılık halleri ve sonuçlarına yer verilmiştir. Çalışmamızda tanınma ve tenfiz davasında kamu düzeni engelleri, Türk Hukuku'ndaki etkileri ve sonuçları sadece usuli anlamda ele alınmış olup, esasa ilişkin kamu düzeni engellerine yer verilmemiştir.
Özet (Çeviri)
It will be possible for foreign court decisions to have a final judgment and enforcement effect in Turkish Law with recognition and enforcement case. In the recognition and enforcement of foreign court decisions, the preliminary conditions listed in md. 50 of the law no 5718 on International Law and Procedural Law and the existence of the main conditions listed in Article 54 of MÖHUK were sought. MÖHUK md. 54/ b. c is regulated as a condition of enforcement that the provision does not constitute a clear violation of public order. In our thesis, first of all, recognition and enforcement case, then the concept of public order, then the principles that prevail in terms of procedural law in the recognition and enforcement case, in the last part, the cases of violation of public order in the procedural sense and their consequences are included. In our study, public order barriers, their effects and consequences in Turkish Law were discussed only in the case of recognition ande enforcement and public order barriers related to the merits were included.