Yabancı mahkeme kararlarının tenfizinde kamu düzenine aykırılık
Public policy in recognation and enforcement of the foreign judgements
- Tez No: 99677
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA AKINCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 343
Özet
ÖZET Yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi edilmesi için, yabancı mahkeme kararının Türk kamu düzenine açıkça aykırı olmaması şartı, Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun'un 38. maddesinin c bendinde düzenlenmiştir. Hükmün amacı, toplumun ve hukuku düzenin temel değerlerinin, yabancı mahkeme kararlarının etkilerine karşı korunmasıdır. Hüküm, tanıma-tenfiz sistemi bakımından sahip olduğu bu önemine rağmen, Türk doktrininde çok fazla incelenmemiştir. Bu konudaki Yargıtay kararlannda tam anlamıyla bir açıklık ve istikrar yoktur. Biz çalışmamızın ilk bölümünde, kamu düzeni kavramı ve tanıma-tenfiz sistemi hakkında açıklayıcı bilgiler verdik. İkinci bölümde ise, konunun karşılaştırmalı hukukta ve Türkiye'nin taraf olduğu çok taraflı ve iki taraflı uluslararası sözleşmelerde nasıl düzenlendiği incelenmiştir. Tezimizin üçüncü bölümünde, kamu düzeninin tanıma-tenfiz alanında sahip olduğu özellikleri belirlemeye çalıştık. Bu anlamda, yabancı mahkeme karannın esasına uygulanan hukukun Türk kamu düzenine aykırı olması halinde, Türk hakiminin, kamu düzeni hafifletilmiş etkisi ve tanıma ülkesiyle ilişkiler teorilerinden hareketle konuyu incelemesi gerektiğini kabul ettik. Buna göre, bu teorilerin ışığında yapılacak inceleme neticesinde, esasa uygulanan hukukun Türk kamu düzenine aykırı olması halinde, yabancı mahkeme karannın tanınamayacağı ve tenfız edilemeyeceği sonucuna vardık. Savunma haklarına aykırılığın, kamu düzenine aykınlık teşkil ettiğini, bu halde davalının itirazına gerek olmadan hakimin re'sen harekete geçmesinin ve tanıma-tenfiz talebinin reddetmesinin mümkün olduğunu belirttik. Bunlann dışında, yabancı mahkeme karannda yargılamanın yenilenmesi sebeplerinin bulunmasının da kamu düzenine aykırılığa neden olabileceği sonucuna vardık. Aynca, hakimin kamu düzenine aykırılığı tespit ederken faydalanabileceği başka bir takım kriterleri de tartışmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The condition of not to be clearly contrary to the Turkish Public Policy for the recognition and enforcement of foreign trial awards has been stated in Turkish Code of International Private and Procedural Law, Article 38, Paragraph (c). The aim of this clause is, to save the fundamental values of the orders of society and law against the effects of the foreign trial awards. Despite the fact that, this article has this great importance in the viewpoint of system of recognition and enforcement, it has not been sufficiently examined in Turkish Law Doctrine. Also there is not a perfect clearness and stability in the awards of Turkish Court of Appeal on this matter. We tried to give explanatory information about the public policy concept and the system of recognition and enforcement in the first section of our study. In the second section we examined how this matter has been stated in comparative law and in the two party and multi-party agreements that Türkiye is a party of. Furthermore in this section, we determined that, the prohibition of examining the content does not bind the Turkish judge in the point of view of the examinations related to the incongruity to the public policy. In the third section of our thesis, we tried to determine the properties of public policy in the area of recognition and enforcement. At this point, we accepted that if the law which was applied to the merit of foreign trial award is contrary to the Turkish public policy, Turkish Judge should examine the matter from the point of view of the commuted effect of the public policy and the theory of relations with the Country of recognition. At the end of the examination under the information about these theories, we come to the result that, in case the law applied to the merit is contrary to the Turkish public policy then the foreign trial award will not be recognised and enforced. We stated that the violation of the right of defence is not in accordance with the public policy and in this situation with no need to the objection of the defendant it is possible the Judge to reject the request of recognition and enforcement on his own account. Apart from these, we also come to the result that if there are any reasons for a retrial in the foreign trial award then his may cause an infringement to the public policy. In addition to these we tried to discuss the other criterions which will help the Judge at the stabilisation of the infringements to the public policy.