Understanding entry mode choice of Turkish MNEs in pakistan
Türk firmalarının Pakistan'a yerleşim ve giriş şekli seçimlerini anlamak
  1. Tez No: 834446
  2. Yazar: AYESHA AZEEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, gelişmekte olan bir ekonominin ÇUİ'lerinin başka bir gelişmekte olan ekonomiye giriş şekli seçimi ve uluslararasılaşma süreci hakkında ampirik veri eksikliği olduğundan hareketle, gelişmekte olan bir ekonomi olarak Türkiye'deki ÇUİ'lerin Asyalı gelişmekte olan bir ülke olan Pakistan'a girerken giriş şekli seçim süreçlerinin nasıl gerçekleştiğini anlamayı amaçlamaktadır.. Çalışmanın amacı doğrultusunda, Pakistan'da faaliyet gösteren sekiz Türk çokuluslu şirketi üzerinde çoklu vaka çalışması gerçekleştirilmiştir. Çoklu vaka çalışmasının sonuçları, altı firmanın tam mülkiyeti seçtiğini, ortaklık ve çoklu giriş modunun ise ayrı ayrı yalnızca bir firma tarafından seçildiğini ortaya koymaktadır. Bir firma tarafından seçilen birden fazla giriş yolu, birden fazla yerel ortak, ortak girişim, konsorsiyum ve taşeronluktan oluşmuştur. Çalışma ayrıca her firmanın Pakistan'da iş yapma motivasyonları, algıladıkları riskler ve zorluklar, dikkate aldıkları kriterler ve kullandıkları değerlendirme açısından farklı bir örüntü izlediğini göstermiştir. Aynı giriş modunu seçen firmalar da birbirlerinden farklı örüntüler izlemişlerdir. Bu sonuçlar, yalnızca giriş yöntemi seçimi sürecinin önemini vurgulamakla kalmıyor, aynı zamanda Türk firmalarının her birisinin Pakistan'a girerken birbirlerinden farklı özgün bir yol izlediğini de göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study, following the recognition that there is lack of empirical data on the process of internationalization and entry mode choice by emerging economy's MNEs into another emerging economy, aims to understand how the process of entry mode choices by MNEs from Türkiye as an emerging economy occurs when entering Pakistan, which an Asian emerging country. For the purpose of the study, I conducted multiple case study on eight Turkish MNEs having operations in Pakistan. The results of the multiple case study reveal that six firms were observed to choose full ownership while partnership and multiple entry mode was respectively chosen by only one firm. The multiple entries chosen by one firm were the multiple local partners, joint venture and consortium and subcontracting. The study also showed that each firm followed a different pattern in terms of their motivation to do business in Pakistan, the risks and challenges they perceived, the criteria they considered, and the evaluation they used. The firms that chose the identical entry mode also followed different patterns from each other. This result not only highlights the significance of process of entry mode choice but also shows the unique approach adopted by Turkish firms while entering in Pakistan.