Türkiye'de hanehalkları arasında dijital bölünme
The digital divide among households in Turkey
  1. Tez No: 834455
  2. Yazar: ELİF ARIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
İnsan ve teknoloji ilişkisinin geçirdiği değişim ve dönüşüm hayatın her alanında etkisini göstermektedir. Özellikle 2020 yılı mart ayından beri süregelen ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sebebiyle uzaktan eğitim ve evden çalışma uygulamaları hanehalkları arasındaki dijital bölünmenin önemini yine gözler önüne sermiştir. Bu minvalde hanehalklarının sahip olduğu teknolojik yeterliliğin tespiti ve bilgi iletişim teknolojilerine etki eden faktörlerin belirlenmesi uygulanacak politikaların etkinliğinin arttırılması açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de yerleşik hanehalkları arasında dijital bölünmeye etki eden sosyo-ekonomik faktörlerin etkisinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda söz konusu etkiler TÜİK Hanehalkı Bütçe Araştırması (HBA) 2018 verileri kullanılarak Genelleştirilmiş Sıralı Logit (Gologit) yöntemi ile araştırılmıştır. Analizde bağımlı değişken olan dijital bölünme Temel Bileşenler Yöntemi olan PCA analizi ile indeks olarak oluşturulmuştur. Ardından dijital bölünmeye etkisi olduğu düşünülen yaş, cinsiyet, eğitim durumu, hanedeki çocuk varlığı, mülkiyet, medeni durum ve gelir gibi sosyoekonomik değişkenlerin etkisi incelenmiştir. Analiz sonuçlarından elde edilen en önemli bulgu cinsiyet, gelir, hanedeki çocuk varlığı, medeni durum, mülkiyet hanehalkları arasındaki dijital bölünme üzerinde ciddi etkilere neden olduğudur.
Özet (Çeviri)
The change and transformation of the relationship between humans and technology affect all fields of life. In particular, due to the Covid-19 epidemic, which has also been effective in Turkey since March 2020, distance education and home-office implementation have revealed the importance of the digital divide between households. In this context, identifying the technological sufficiency level of households and the factors affecting the digital divide is crucial in increasing the effectiveness of the policies. The study aims to determine the effect of socio-economic factors affecting the digital divide among households in Turkey. In the study, these effects were investigated through the TurkStat Household Budget Survey (HBA) 2018 data applying the Generalized Ordered Logit Model. In the analysis, first, the technological sufficiency index of the households was created with the help of the principal components method. Then the effects of socioeconomic variables such as age, gender, education level, presence of dependent children, housing ownership, and income, which are thought to affect the digital divide, were examined. The most important finding from the analysis results is that gender, age, and income have serious effects on the digital divide between households.