Investigating pre-service and in-service mathematics teachers' assessment literacy: Suggestions for an effective teacher education program
Hizmet öncesi ve hizmet içi matematik öğretmenlerinin ölçme-değerlendirme okuryazarlığının incelenmesi: Etkili bir öğretmen eğitim programı için öneriler
  1. Tez No: 834457
  2. Yazar: BEYZA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmanın üç temel amacı vardır: hizmet öncesi ve hizmet içi ortaokul matematik öğretmenlerinin ölçme-değerlendirme okuryazarlığını değerlendirmek, lisansüstü değerlendirme eğitiminde iyileştirilmesi gereken alanları keşfetmek ve öğretmen eğitim programlarında ölçme-değerlendirme okuryazarlığını geliştirmek için önerilerini incelemektir. Çalışmada hem nicel hem de nitel araştırma desenleri kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Ölçme-Değerlendirme Okuryazarlığı Envanteri”kullanılmış ve bu envanterle veriler, 2021-2022 bahar döneminin sonunda 34 öğretmen adayı ve 41 hizmet içi ortaokul matematik öğretmeninden toplanmıştır. Ayrıca, gönüllü katılımcılardan amaçlı olarak seçilen beş hizmet öncesi ve beş hizmet içi öğretmenle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgular, ortaokul hizmet öncesi ve hizmet içi öğretmenler arasında ölçme-değerlendirme okuryazarlığının düşük olduğunu göstermektedir. Çıkarımsal istatistik sonuçlarına göre, hizmet öncesi ve hizmet içi ortaokul matematik öğretmenlerinin ölçme-değerlendirme okuryazarlığı skorları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Hizmet öncesi öğretmenler, değerlendirme sonuçlarını uygulama, puanlama ve yorumlama konusunda 5 üzerinden en yüksek puanı almışken (M=3.35, SD=1.01), en düşük puanı doğru derecelendirme teknikleri oluşturma konusunda almışlardır (M=1.85, SD=1.01). Hizmet içi öğretmenler ise uygun değerlendirme yöntemlerini seçme konusunda en yüksek puanı almışken (M=3.32, SD=1.06), en düşük puanı doğru derecelendirme teknikleri oluşturma konusunda almışlardır (M=1.85, SD=0.88). Ayrıca, katılımcılar öğretmen eğitim programındaki değerlendirme eğitimi konusunda hem teorik hem de pratik yönlerde iyileştirilmesi gereken çeşitli alanları belirlemişlerdir. Katılımcıların değerlendirme eğitimini geliştirmeye yönelik önerileri, değerlendirme bilgi ve becerilerinin pratiği, derslerin yapısı ve sıralaması, ders içeriğinin günlük uygulamalarla uyumlu hale getirilmesi, işbirliğine dayalı öğrenme topluluğunun teşvik edilmesi, aktif katılımın teşviki, daha fazla öğrenme fırsatının sunulması ve öğretmen yetiştirme programlarında değerlendirmenin önemi gibi kategorilere ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study has three primary objectives: assessing the assessment literacy of pre-service and in-service middle school mathematics teachers, exploring their perceptions of the areas that need improvement in undergraduate assessment education, and examining their recommendations for improving assessment literacy in teacher education programs. Both quantitative and qualitative research designs were employed in the study. The“Assessment Literacy Inventory”was used to collect data from 34 pre-service and 41 in-service middle school mathematics teachers at the end of the 2021-2022 spring semester. Additionally, semi-structured interviews were conducted with five pre-service and five in-service teachers, purposively selected from voluntary participants. Findings revealed low assessment literacy among middle school pre-service and in-service teachers. Also, according to inferential statistical results, there was no significant difference in the assessment literacy scores between pre-service and in-service teachers. Pre-service teachers scored (out of 5) highest in administering, scoring, and interpreting the assessment results (M=3.35, SD= 1.01) and lowest in creating accurate techniques for grading (M=1.85, SD= 1.01), while in-service teachers scored highest in selecting appropriate assessment methods (M=3.32, SD= 1.06) and lowest in creating accurate techniques for grading (M=1.85, SD= 0.88). Moreover, participants identified various areas that need improvement regarding both theoretical and practical aspects of assessment education in the teacher education program. Finally, participants' recommendations for improving assessment education were grouped into these categories: applying assessment skills practically, restructuring assessment courses, aligning course content with daily assessment challenges, promoting collaboration, encouraging active participation, providing more learning opportunities, and highlighting assessment's importance in teacher education programs.