Ayrılma-bireyleşme ve duygu düzenleme ile sınır kişilik örgütlenmesi arasındaki ilişkinin psikodinamik açıdan incelenmesi
Examination of the relationship between individuation-seperation, emotion regulation and borderline personality organization in terms of psychodynamic perspective
  1. Tez No: 834489
  2. Yazar: YEŞİM KAVRAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN HERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Mevcut çalışmada, ayrılma-bireyleşme ve duygu düzenleme ile sınır kişilik örgütlenmesi arasındaki ilişki psikodinamik açıdan incelenmiştir. Çalışmanın örneklemi 18–65 yaş aralığında herhangi bir psikiyatrik tanı almamış katılımcılardan oluşmaktadır. Veriler Demografik Bilgi Formu, Borderline Kişilik Envanteri (BKE), Ayrılma-Bireyleşme Ölçeği (ABÖ) ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ) kullanılarak toplanmıştır. Analizler, IBM SPSS Statistics 26 kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada Bağımsız Örneklem T-Testi, Tek Yönlü ANOVA, Çoklu Doğrusal Regresyon ve Hiyerarşik Regresyon testleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, ayrılma-bireyleşme sınır kişilik örgütlenmesini anlamlı ve pozitif yönlü bir şekilde yordamaktadır. Araştırmanın diğer değişkeni olan duygu düzenleme güçlüğü, sınır kişilik örgütlenmesini anlamlı, pozitif yönlü bir şekilde yordamaktadır. Ayrılma-bireyleşmenin alt boyutları olan bölme ve farklılaşma boyutlarının sınır kişilik örgütlenmesini anlamlı, pozitif yönde yordadığı tespit edilmiştir. Duygu düzenleme güçlüğünün alt boyutlarından ise dürtü ve amaç boyutları sınır kişilik örgütlenmesini anlamlı ve pozitif yönlü bir şekilde yordamaktadır. Çalışmanın tartışma bölümünde elde edilen bulgular literatürdeki diğer çalışmalar ile ilişkileri açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the relationship between separation-individuation, emotion regulation and borderline personality organization was investigated from a psychodynamic perspective. The sample of the study consisted of participants between the ages of 18 and 65 who did not have any psychiatric diagnosis. Data were collected using the Demographic Information Form, Borderline Personality Inventory (BPI), Seperation-Individuation Inventory (SII) and Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS). DATA was analyzed using IBM SPSS Statistics 26. The data obtained from the participants were analyzed through Independent Sample T-Test, One Way ANOVA, Multiple Linear Regression and Hierarchical Regression tests. According to the findings, separation-individuation predicts borderline personality organization in a meaningful and positive way. Difficulty in emotion regulation which is another variable of the study, predicts borderline personality organization in a meaningful and positive way. Splitting and differentiation which are the subdimensions of individuation-seperation and drive and purpose which are the subdimensions of emotion regulation predicts the borderline personality organization in a meaningful and positive way. The findings were examined in terms of their relations with other studies in the literature in the discussion part of the study.