Terör Örgütlerinde Propaganda Zeminleri Olarak Anlatılar: PKK Terör Örgütü Örneği
Narratives as Propaganda Grounds in Terrorist Organizations: The Case of PKK Terrorist Organization
- Tez No: 834488
- Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ HAMİ BAŞEREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Political Science, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Terörizmin, korku yaratımı, sembolik şiddet ve siyasal amaç bileşenlerinin tümü propaganda olgusu ile doğrudan bir etkileşime içindedir. Bunların, öngörülen işlevlere ulaşabilmesi adına propaganda vazgeçilmez bir önem taşımaktadır. Propaganda, terörizm olgusu ve terör örgütleri açısından ne ölçüde istisnai ve varoluşsal bir yere ve öneme sahipse, anlatılar da propaganda açısından aynı ölçüde varoluşsal öneme sahiptir. Bu çalışmada ilgili literatür taraması yapılarak terörizm, propaganda ve anlatı olguları ve bu olgular arasındaki etkileşim kavramsal düzeyde açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci olarak, söz konusu kuramsal çerçeve doğrultusunda terör örgütleri açısından anlatıların önemi, gerekliliği, nitelikleri ve işlevleri açıklanmaya çalışılmış; bu bağlamda farklı disiplin (psikoloji, siyaset bilimi, sosyoloji, örgüt çalışmaları) ve yaklaşımlardan eklektik bir biçimde yararlanılmıştır. Terör örgütlerinin anlatılarının açıklanması ve analiz edilmesi adına meta anlatı, siyasal anlatı, stratejik anlatı ve bireysel anlatıların bileşkesinden oluşan model çerçevesinde PKK terör örgütünün anlatısı vaka analizi çerçevesinde ele alınmıştır. Bu bağlamda, PKK terör örgütünün anlatısı, 1978-1999 yılları arasında terör örgütü tarafından benimsenen sözde“ulusal kurtuluş”anlatısı, 2000-2005 yılları arasında yaşanan paradigmal anlatı dönüşüm süreci ve 2005 yılı ile birlikte benimsenen KCK anlatısı biçiminde 3 farklı süreç ve kategori düzleminde incelenmiştir
Özet (Çeviri)
All of the components of terrorism, fear creation, symbolic violence and political purpose, are in direct interaction with the propaganda phenomenon. Propaganda is indispensable for these to achieve the foreseen functions. To the extent that propaganda has an exceptional and existential place and importance in terms of the phenomenon of terrorism and terrorist organizations, narratives have an existential importance in terms of propaganda. In this study, terrorism, propaganda and narrative phenomena and the interaction between these phenomena were tried to be explained at the conceptual level by scanning the relevant literature. Secondly, in line with the aforementioned theoretical framework, the importance, necessity, qualities and functions of narratives in terms of terrorist organizations were tried to be explained; In this context, different disciplines (psychology, political science, sociology, organizational studies) and approaches have been used eclectically. In order to explain and analyze the narratives of terrorist organizations, the narrative of the PKK terrorist organization is discussed within the framework of the model consisting of the combination of meta-narrative, political narrative, strategic narrative and individual narratives. In this context, the narrative of the PKK terrorist organization has been examined in three different processes and categories: the so-called“national liberation”narrative adopted by the terrorist organization between 1978-1999, the paradigmatic narrative transformation process between 2000-2005 and the KCK narrative adopted with 2005.