On yaşındaki çocukların denetim odakları ile özsaygı düzeylerinin incelenmesi
A Study on locus of control and self-esteem level of year old children
- Tez No: 83449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GELENGÜL HAKTANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ON YAŞINDAKİ ÇOCUKLARIN DENETİM ODAKLARI VE ÖZSAYGI DÜZEYLERİNİN İNCELENMESİ Seviye CİHANGİR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı (Çocuk Gelişimi) Danışman : Doç.Dr. Gelengül HAKTANIR Jüri : Doç.Dr. Nilüfer DARICA Doç.Dr. Gülen BARAN Bu araştırma on yaşındaki çocukların denetim odaklan ve özsaygı düzeylerini incelemek ve bazı değişkenlerin bu gelişim alanları üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Ankara'nın üç farklı sosyo-ekonomik düzeydeki bölgelerinden tesadüfi örneklem metoduyla seçilen altı ilköğretim okulunun dördüncü sınıflarına devam eden on yaşındaki 300 çocuk üzerinde yürütülmüştür. Çocukların sayısı, cinsiyet ve sosyo-ekonomik düzey açısından eşitlenmiştir. Araştırmanın verileri,“Nowicki-Strickland Denetim Odağı Ölçeği”,“Coopersmith Özsaygı Envanteri”ve“Aile Bilgi Formu”uygulanarak elde edilmiştir. Bulgulara göre çocukların denetim odağı gelişimi üzerinde anne mesleği ve anne öğrenim düzeyinin önemli farklılıklara yol açtığı belirlenirken, baba öğrenim düzeyi, baba mesleği, ebeveynlerin yaşı, çocuğun cinsiyeti, kardeş sayısı, doğum sırası, ailenin yapısı ve sosyo-ekonomik düzeyi değişkenlerinin önemli farklılıklara yol açmadığı görülmüştür. Bu bulgulara ek olarak özsaygı düzeyi üzerinde farklı anlamlı etkiler bulunmuştur. Ebeveynlerin yaşı ve babanın mesleği çocuğun özsaygı düzeyinde önemli farklılıklara yol açmıştır ancak diğer değişkenler açısından önemli etkiler bulunamamıştır. özsaygı düzeyi ve denetim odağı gelişimi arasındaki korelasyon incelendiğinde, beklendiği gibi, daha içten denetimli çocukların yüksek özsaygıya sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. 1999, 83 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Denetim odağı, Özsaygı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A Study on Locus of Control and Self-Esteem Level Of Ten Year Old Children Seviye CİHANGİR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics (Child Development) Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Gelengül HAKTANIR Jury: Kssoc.Prof.Dr. Nilüfer DARICA Asisoc.Prof.Dr. Gülen BARAN The aim of this study was to determine the locus of control and the level of self esteem of ten year old children and also to analyze the effects of some variables on those developmental domains. This study was conducted on total 300 ten year old children attending fourth grades of six elementary schools randomly selected from three different socio- economical level districts of Ankara province. Number of the subjects were equal in respect to sex and socio-economical level. Data were obtained by using“Nowicki-Strickland Locus of Control Scale”,“Coopersmith Self-Esteem Inventory”and“Family Information Form”. According to the findings, it was determined that while the educational level of mother and the occupation of mother were cause significant differences on the development of children's locus of control; the educational level of father, the occupation of father, age of parents, gender of the child, number of the siblings, birth order of the child, socio economical level and the structure of the family were not. In addition to these results, different meaningful! effects were found on the level of self esteem. Age of parents and occupation of father were cause significant differences on the level of self esteem. But no significant effects due to the other variables were found. When the correlation was investigated between the level of self esteem and the locus of control development, it was found that, as expected, children with better self- control had greater self-esteem. 1999, 83 page. KEY WORDS: Locus of Control, Self-Esteem.