İlköğretim okullarına devam eden on yaş çocuklarının denetim odağı ve kaygı düzeylerinin incelenmesi
A Study on the locus of control and anxiety levels of the ten years old children attending at elementary schools
  1. Tez No: 83569
  2. Yazar: İLKAY ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ALİSİNANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İLKÖĞRETİM OKULLARIN A DEVAM EDEN ON YAŞ ÇOCUKLARININ DENETİM ODAĞI VE KAYGI DÜZEYLERİNİN İNCELENMESİ İlkay ULUTAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Çocuk Gelişimi) Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr.Fatma ALİSİNÂNOĞLU Jüri: Prof.Dr. Esra ÖMEROĞLU TURAN Doç.Dr. Fatma ALİSİNÂNOĞLU Doç.Dr. Gülen BARAN Bu araştırma ilköğretim okullarına devam eden on yaş çocuklarının denetim odağı ve kaygı düzeylerinde bazı değişkenlerin farklılık yaratıp yaratmadığını saptamak ve çocukların denetim odağı ile kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ankara' daki ilköğretim okullarına devam eden on yaşında toplam 384 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada çocuk ve ailesi hakkında bazı bilgileri içeren“Kişisel Bilgi Formu”, çocukların kaygı düzeylerini belirlemek için“Çocuklar için Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri”ve denetim odaklarını belirlemek için de“Çocuklar İçin Denetim Odağı Ölçeği”veri aracı olarak kullanılmıştır. Çocukların kaygı düzeyleri ve denetim odaklarında bazı değişkenlerin farklılık yaratıp yaratmadığını araştırmak amacıyla t testi ve varyans analizi yapılmıştır. Yapılan varyans analizi sonucunda ortalamalar arasıfarklılığın önemli bulunduğu durumlarda, farklılığın hangi grubun ortalamalarından kaynaklandığmı belirlemek için Tukey HSD testi, kaygı düzeyleri ile denetim odağı arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla da Korelasyon Katsayıları Önemlilik Testi yapılmıştır. Çocukların annelerinin öğrenim düzeyleri ve yaşlarının durumluk kaygı puan ortalamalarında istatistiksel olarak önemli bir farklılık yarattığı, çocukların cinsiyeti, kardeş sayısı, doğum sırası, babalarının öğrenim düzeyi, yaşı,mesleği ve annelerinin mesleği gibi değişkenlerin ise istatistiksel olarak önemli bir farklılığa neden olmadığı belirlenmiştir. Çocukların sürekli kaygı puanlarında cinsiyet, kardeş sayısı, annelerinin öğrenim düzeyi, yaşı, mesleği ve babalarının yaşı gibi değişkenler istatistiksel olarak önemli farklılıklar yaratmazken, doğum sırası, babalarının öğrenim düzeyi ve meslekleri gibi değişkenlerin önemli farklılıklara neden olduğu belirlenmiştir. Çocukların denetim odağı puan ortalamalarında ise sadece annelerinin ve babalarının öğrenim düzeyinin önemli farklılığa neden olduğu, tespit edilmiştir. Çocukların durumluk kaygı düzeyleri ile denetim odaklan ve sürekli kaygı düzeyleri ile denetim odakları arasındaki korelasyon incelendiğinde ise pozitif yönde önemli bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlardan yararlanılarak anne-babalara ve eğitimcilere rehberlik etmek amacıyla bazı öneriler getirilmiştir. 1999, 113 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Kaygı, Durumluk Kaygı, Sürekli Kaygı, Denetim Odağı, İçten Denetim, Dıştan Denetim. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A STUDY ON THE LOCUS OF CONTROL AND ANXIETY LEVELS OF THE TEN YEARS OLD CfflLDREN ATTENDING AT ELEMENTARY SCHOOLS İlkay ULUTAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Aplied Sciences Department of Home Economics (Child Development) Supervisor: AssocProf.Dr. Fatma ALİSİNANO?LU Jury: Prof.Dr. Esra ÖMERO?LU TURAN Assoc.Prof.Dr. Fatma ALİSİNANO?LU AssocProf.Dr. Gülen BARAN This study was conducted to determine the locus of control and anxiety levels of the ten years old children attending at elementary schools. And also it was aimed to research the relation between the locus of control and anxiety. 384 students aged ten who were attending at primary schools in Ankara took part in this study.“Personal Inventory Forms”containing some general information about the children and their families, also“State-Trait Anxiety Inventory For Children”and“Locus of Control Scale For Children”were conducted, t test and variance analysis methods were used to determine the effects of some variables on the levels of anxiety and locus of control of the subjects. When the differences between the averages were found to be statistically significant in iiiorder to find out the averages causing this differences Tukey HSD Test was conducted. Relation between anxiety and locus of control was evaluated with Correlation Coefficiant Test Mothers' education levels and their aged caused significant differences on the state anxiety averages. There was no significant differences among gender, number of siblings, birth order, father education levels, their ages and jobs on state anxiety averages. Also there were significant differences among birth order, fathers' education levels and jobs on trait anxiety averages. There were no significant differences among gender, number of siblings, mothers' education levels, their ages and jobs and fathers' age on trait anxiety averages. Mothers' and fathers' education levels caused a significant differences on children's locus of control averages. There was positively significant correlation between state-trait anxiety and locus of control. In the light of these results, some suggestions were given to the parents and educators to guide them. 1999, 113 pages KEY WORDS: Anxiety, State Anxiety, Trait Anxiety, Locus of Control, Internal Locus of Control, External Locus of Control. IV