Precocene 11'nin agrotis segetum (dennis ve schiff.) (lepidoptera: noctuidae)'un beyin nörosekresyon hücrelerine etkisi
Effect of precocene II on the brain neurosecretory cells of agrotis segetum (dennis and schiff.) (lepidoptera: noctuidae)
  1. Tez No: 83448
  2. Yazar: ALPER CANPOLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. HAKKI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PRECOCENE İT l*m AGROTİS SEGETUM (DENNIS ve SCHIFF.) (LEPIDOPTERA: NOCTUIDAE)' UN BEYİN NÖROSEKRESYON HÜCRELERİNE ETKİSİ Alper CANPOLAT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilin) Dalı Danışman: Yrd.Doç.Dr.A.Hakkı SAYAR JürirProf. Dr. Şevki YAZGAN Prof. Dr. İskender EMRE Yrd. Doç.Dr. A. Hakkı SAYAR Yeni deri değiştirmiş Agrotis segetum altıncı evre larvalarına tek doz (80 \ıg) precocene (PH) abdomen bölgesinden enjekte edilmiştir. Gomori' nin krom hemotoksilin filoksin (CHP) pozitif beyin nörosekresyon hücrelerinde bu uygulamanın etkileri, büyük kesimi boyanmış beyin preparatlarıyla çalışılmıştır. PH uygulanmış böceklerde kontrollerin ki ile karşılaştırıldığında, beslenme periyodunun farklı günleri sırasında beyin nörosekresyon hücrelerinin çekirdek ve hücre büyüklüklerinde artış olmuştur. PH uygulanmış böceklerin beyin nörosekresyon hücrelerinde daha fazla nörosekresyon materyalinin biriktiği de görülmüştür. Bu bulguların önemi tartışılmıştır. 1999, 22 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Agrotis segetum, precocene, beyin nörosekresyon hücreleriABSTRACT MâM Thesis EFFECT OF PRECOCENE II ON THE BRAIN NEUROSECRETORY CELLS OF AGROTIS SEGETUM (DENNIS & SCHIFF.) (LEPDDOPTERA:NOCTUH)AE) Alper CANPOLAT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Biology Supervisor : Asst.Prof.Dr. A.Hakkı SAYAR Jury: Prof.Dr. Şevki YAZGAN Prof.Dr. İskender EMRE Asst.Prof.Dr. A. Hakkı SAYAR Newly ecdysed last instar larvae of Agrotis segetum were topically injected with a single dose (80 fig) of precocene II (PH). The effects of this treatment on the Gomori' s chrome hematoxylin-phloxin (CHP) positive cerebral neurosecretory cells were studied from bulk stained preparations of the brain. In the PH treated insects there was a significant increase in nuclear and cellular sizes of cerebral neurosecretory cells during different days of feeding period when compared to those of controls. Cerebral neurosecretory cells of PH treated insects also showed a greater accumulation of neurosecretory material. The significance of these findings is discussed. 1999, 22 pages KEY WORDS : Agrotis segetum, precocene, cerebral neurosecretory system
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MâM Thesis EFFECT OF PRECOCENE II ON THE BRAIN NEUROSECRETORY CELLS OF AGROTIS SEGETUM (DENNIS & SCHIFF.) (LEPDDOPTERA:NOCTUH)AE) Alper CANPOLAT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Biology Supervisor : Asst.Prof.Dr. A.Hakkı SAYAR Jury: Prof.Dr. Şevki YAZGAN Prof.Dr. İskender EMRE Asst.Prof.Dr. A. Hakkı SAYAR Newly ecdysed last instar larvae of Agrotis segetum were topically injected with a single dose (80 fig) of precocene II (PH). The effects of this treatment on the Gomori' s chrome hematoxylin-phloxin (CHP) positive cerebral neurosecretory cells were studied from bulk stained preparations of the brain. In the PH treated insects there was a significant increase in nuclear and cellular sizes of cerebral neurosecretory cells during different days of feeding period when compared to those of controls. Cerebral neurosecretory cells of PH treated insects also showed a greater accumulation of neurosecretory material. The significance of these findings is discussed. 1999, 22 pages KEY WORDS : Agrotis segetum, precocene, cerebral neurosecretory system