Karacabey tarım işletmesindeki Hollanda kökenli siyah-alaca sığırların süt ve döl verimleri üzerinde bir çalışma
- Tez No: 8344
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ŞENGONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
-54- OZET Bu araştırma Karacabey Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen Hollanda kökenli Siyah-Alaca ların döl ve süt verim özellikleriyle 305 günlük süt verim özelliklerinin tekrarlanma derecelerini ve aralarındaki fenitipik ilişkileri ortaya koymaya amaçlamaktadır. Araştırmanın materyalini çeşitli yaş gruplarından 87 ineğin süt ve döl verim kayıtlan oluşturmakta ve değerlendirmeler 342 laktasyonu kapsamaktadır. Gerçek süt verimine ait özelliklerin hesaplanmasında tümüyle ham verilerden, 305 günlük süt verim özellikleri için 305 güne kadarki verilerden yararlanılmıştır. Ayrıca 305 güne göre de hiçbir düzeltme yapılmamıştır. Materyalimizde döl verimi özelliklerinden ortalama damızlık yaşı 19.2+0,44 ay, ilk buzağılama yaşı 28.9+0.42 ay, buzağılama aralığı 14.5+0.23 ay, kuruda kalma süresi 120+7.3 gün, gebelik süresi 278+2.1 gün, servis periyodu 159+5.3 gün olarak hesaplanmıştır. Bu özelliklerden buzağılama aralığı, kuruda kalma süresi ve servis periyodunun süt sığırları için öngörülen normal sürelerin oldukça üzerinde olduğu dikkati çekmektedir. Bu durum materyalin genetik ve fizyolojik eğilimlerinden çok, işletme koşullarının elverişsizliğine ve sürü yönetimindeki yanlış uygulamalara bağlanabilir. Araştırma materyali genelinde gerçek süt verimi ortalaması 3252+51.5 kg, laktasyon süresi ortalaması 317+2.3 gün, günlük ortalama süt verimi İ0C2+0.14 kg, yağ verimi 116+1.7 kg ve yağ oranı orta laması ise cfa 3.59+0.016 olarak saptanmıştır. Irk standartları dikkate alındığında, bunlardan süt veriminin orta düzeyde, laktasyon süresinin ise normalden daha uzun olduğu görülmektedir. Bu durumda yine-55- yetersiz işletme koşullarından, sürü yönetimindeki yanlışlıklardan ve kısmen de materyalin genetik yapısından ileri gelmektedir. Sürüde 305 günlük süt verin özellikleri gerçek süt verim özelliklerine çok yakın ortalama değerler göstermektedir. Buzağılama ayına göre yapılan değerlendirme sonunda en yüksek süt veriminin Ocak, Şubat ve mart aylarında buzağılayan hayvanlarda, en düşük süt verimi ise Temmuz, Ağustos ayında buzağılayan hayvanlarda elde edil miştir. Genellikle kış ayları, yüksek verim elde etme açısından en uygun buzağılama ayları olarak görülmektedir. Materyalimizde 305 günlük süt verimi özelliklerinin tekrarlanma dereceleri oldukça düşüktür. Bunlar süt verimi için 0e28, yağ verimi için 0.27, sütteki yağ oranı {%) için ise 0.16 olarak hesaplanmıştır. 305 günlük süt verim özellikleri arasındaki fenötipik ilişkiler klasik bilgilerimiz, ışığında incelendiğinde normal sınırlar arasında yer almaktadır,, Bu sonuçlar Karacabey Tarım İşletmesi'nde Hollanda kökenli Siyah- Alaca yetiştiriciliğinin iyileştirilmesi için daha iyi bakım besleme koşullarının sağlanması ve daha bilgili ve dikkatli bir sütü yönetiminin uygulanması gereğini açıkça ortaya koymaktadır..
Özet (Çeviri)
-56- suıaüLRY The aim of the research was to investigate reproduction, milk yield characteristics, repeatability of 305 days milk yields and phenotype relations between these characteristics of Netherland originated Black and White cattle bred at Karacabey state farm. Material of the investigation was the records of reproductive performance and milk yields of 87 cows. Total nufeber of lactations evaluated were 348. Uncorrected data were used to estimate the real milk yield characteristics. Besides this, the yields less than 305 days milk yields were accepted as 305 days milk yield-. Reproduction characteristics of the material such as average breeding age, first calving age, calving interval, dry period, gestation period and service period were estimated as 19.2+0,44 months, 28.9+0c42 months, 14.5+0.23 months, 120+7.3 days, 278+2,1 days and 159+5.3 days respectively. As it has seen, some of the reproduction charac teristics such as calving interval, dry period and service period «re langer than the periods which were assumed as normal for dairy cattle. The main cause of this situation is not genetic and phisio- logical status of the material but inefficiency of farm conditions and herd management facilities. Average real milk yield, lactation period, dairy milk yield, fat yield and milk fat percentage of the material were determined as 3252+51.5 kg, 317+2.3 days, 10.2+0.14 kg, 116+1.7 kg and 3.59+0.016 % respectively. Comparison of the results v;ith the breed standarts shovrs us that milk yield is at the medium level however lactation period is longer than the standart. This situation is the result of-57- inefficient farm conditions, herd management failures and partly genetic status of the animal material. Averags 305 days milk yield characteristics of the herd were very similar to the real milk yield characteristics. It has "been determined that, the highest milk yields were obtained from the cows calved on February-March and the lowest milk yields were obtained from the cows calved on July-August. Gene rally winter months were more suitable months to obtain higher milk yields. Repeatability of 305 days milk yield characteristics of the material were fairly low. Repeatabilites of milk yield, fat ârield and fat percentage were estimate* as 0.28, 0c27 and 0ol6 respectively. Phenotype relations of 305 days milk yields were between the normal limits according to the classical data* These results obviously shows that, better nutritional and scientific herd management conditions has to be provided to improve Black and White Cattle breeding facilities of Karacabey State Farm.