Türk Ceza Hukukunda hakaret suçu
Offense of libel in Türkish Penal Code
  1. Tez No: 428399
  2. Yazar: ALİ OSMAN ONAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELVAN KEÇELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Hakaret suçu, kişisel onur ve saygınlığı korumak amacındadır. Bu sebeple 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun“ Kişilere Karşı Suçlar”adlı ikinci kısmının sekizinci bölümünde“Şerefe Karşı Suçlar”olarak 125 ve devamı maddelerinde düzenlenmiştir. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu hakaret suçu bakımından 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'ndan önemli farklılıklara sahiptir. Bu farklılıklardan birisi de“hakaret”ve“sövme”ayrımının ortadan kalkmasıdır. Demokratik hukuk sistemlerinde kişiler ifade hürriyetine sahiptir. Eleştiri ve hiciv de bu kapsamdadır. Ancak ifade hürriyetinin de bir sınırı vardır. Bu sebeple ifade hürriyeti ve hakaret suçu arasındaki denge birçok Avrupa İnsan Hakları Mankemesi kararlarının temasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Offense of Libelaims at preserving personal honor and dignity. Therefore, in the eight chapter of these condsection of the Turkish Penal Code, called“Offenses Against Persons”, it is regulated as“Offenses Against Persons”, it is regulated as“Offenses Against Honor”in the article 125 and successive ones. Turkish Penal Code, No:5237 has significiant differences from Turkish Penal Code, No: 765 in terms of offense of libel. One of these differences is also the abolishment of the distinction of“libel”and“swear”. In democratic legal systems, persons shave the right of expression. Criticisim and satire are also in this content. Yet, there is also a limit to the right of expression. Therefore, the balance in between the right of libel has constituted the theme of many decisions of European Court of Human Rights.