Millet Kütüphanesi Ali Emiri Manzum 738 numaralı kadın şairlere ait bir mecmua (İnceleme-metin)
A poetry collection of women poets registered in Ali Emiri Manzum 738 at Millet Library (Analysis-text)
- Tez No: 834524
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ EMRE ÖZYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışmada ele alınan mecmua, Millet Kütüphanesi Ali Emiri Manzum bölümünde AEmnz738 koleksiyon numarası ve Mecmû'a-i Müntehabât başlığıyla kayıtlı bir şiir mecmuasıdır. Mecmuanın kim tarafından hangi tarihte tertip edildiği belli değildir ancak 19. yüzyıl sonu veya 20. yüzyıl başında tertip edildiği düşünülmektedir. Mecmuadaki şiirlerde 52 şairin ismi belirtilmektedir ve bu şairlerin tümü kadın şairlerdir. Bunların yanında işlediği konu üzerinden isimlendirilen ve şairi belli olmayan şiirler de bulunmaktadır. Mecmua, Klasik Şiir ve Halk Şiiri arası özellikler göstermesi, sadece halktan kadın şairlerin şiirlerini içermesi ve dönemin sosyal hayatına dair çok sayıda unsur barındırması gibi hususlar bakımından önemlidir. Eserin öncelikle transkripsiyonu yapılıp metin bölümünde bu transkripsiyonlu haline yer verildikten sonra yukarıda sayılan çeşitli özellikleri üzerinden incelemeler kaleme alınmıştır. İlk olarak“Mecmuanın Genel Özellikleri”bölümünde şiir başlıkları, şair isimleri gibi konular incelenmiştir. Sonrasında gelen bölümde mecmua, Osmanlı şiirinin tarihsel gelişimi göz önünde tutularak şekil, içerik ve dil gibi hususlar bakımından incelenmiş; mecmuanın bu gelişimi yansıtan pek çok unsur barındırdığı tespit edilmiştir.“Şiirde ve Toplumda Kadınlar”bölümünde ise gelenekten moderne Osmanlı'da kadınlar ve kadın şairler konusu üzerinden bir değerlendirme yapılmıştır.“Osmanlı Şiirinde ve Mecmuada Sosyal Hayat”bölümünde Osmanlı şiirinde sosyal hayata dair unsurların kullanımının tarihsel gelişimi verildikten sonra mecmuada da tıpkı dönemin diğer şiirleri gibi bu unsurların kullanımının arttığı ve şiire yerleştiği ortaya konmuştur. Sonrasında ise bu unsurların tasnifine yer verilmiştir. Son olarak“Metin”bölümünde imla üzerinde durulduktan sonra mecmuanın transkripsiyonlu metnine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The journal discussed in this study is a poetry journal registered with the collection number AEmnz738 and the title Mecmû'a-i Müntehabât in the Ali Emiri Manzum Collection of the Millet Library. It is not clear by whom and on what date the journal was compiled, but it is thought to have been compiled at the end of the 19th century or the beginning of the 20th century. The names of 52 poets are mentioned in the poems in the journal and all of these are women poets. Besides that, there are also poems named after the subject and the poet of which is unknown. The journal is important because it shows features between Classical poetry and Folk poetry, contains only the poems of women poets from the public, and contains many elements of the social life of the period. At first, the journal was transcribed, and this transcribed version was included in the“text”chapter. Then, analyses were written on various features mentioned above. First of all,“The General Features of the Journal”; Subjects such as titles of poems, names of poets were examined. In the next chapter, the journal was examined in terms of aspects such as form, content and language, taking into account the historical development of Ottoman Poetry and it has been determined that there are many elements that reflect this development. In the chapter tittled“Women in Poetry and Society”, an analysis was made on the subject of women and women poets in the Ottoman Empire from tradition to modern. In the chapter tittled“Social Life in Ottoman Poetry and the Journal”, the historical development of the use of social life elements in Ottoman Poetry has been analyzed. It has been revealed that the use of these elements in the poems in the journal, like the other poems of that period, increased and settled. At the end of this chapter, classification of these elements is given. Finally, in the“Text”chapter, after focusing on spelling, the transcripted text of the journal is included.