Streptomyces suşlarında farklı genetik manipülasyonların antibiyotik ve enzim üretimi yönünden başarı düzeyinin araştırılması
Investigation of success level of genetic manipulations on antibiotic and enzyme production of streptomyces strains
  1. Tez No: 834533
  2. Yazar: FATMA ESEN SARIGÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çukurova Üniversitesi'nin 5 farklı bölgesinden alınan toprak örneklerinden toprakta yaygın olarak bulunan 14 Streptomyces suşu izole edildi. Bu suşlardan S35, S47, S48, S50'nin Staphylococcus aureus, Bacillus subtillis ve Pseudomonas aeruginosa test organizmalarına karşı antibakteriyal aktivite gösterdiği tespit edilmiştir. Bu suşların antibakteriyal etkinliği üç farklı besi ortamında değerlendirilmiş ve farklı besin ortamlarının Streptomyces suşlarının antibiyotik üretme yeteneğini artırabileceği ya da azaltabileceğini tespit edilmiştir. Diğer bir araştırmamızda antibiyotik üretim özelliğinin plazmidle taşındığı belirlendi. S47 ve S48 izolatlarından izole edilen plazmidler elektroporasyon yöntemiyle antibiyotik üretmeyen S40 suşuna aktarılma çalışması yapıldı. Rejenerasyon besiyerinden seçilen 250 suş içinden 37 sinin antibiyotik üretim özelliği kazandığı fakat bu suşlardan 9'unun bu özelliği koruduğu bulunmuştur. Diğer bir araştırmamızda da S40, S47, S48 suşlarının 7 gün sonundaki ksilanaz aktivitesi sırasıyla 50,92 U/mL, 49,51 U/mL, 47,79 U/mL tespit edilmiştir. Yüksek ksilanaz aktivitesi gösteren bu suşlar arasında gerçekleştirilen protoplast füzyon çalışması sonucu farklı koloni morfolojsi gösteren 9 suş seçilmiştir. (40-48)R2 ve (47-48)R3 suşlarının ksilanaz aktivitesi ebeveyn suşlara göre sırasıyla %25,9 ve % 31,9 oranında arttığı tespit edilmiştir. Protoplast füzyon tekniğiyle enzim aktivitesinin geliştirilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Soil samples were collected from five different areas of University of Çukurova and 14 different Streptomyces strains were isolated. S35, S47, S48 and S50 of these strains were found to be have an antibacterial activity against test organisms which are Staphylococcus aureus, Bacillus subtillis and Pseudomonas aeruginosa. The antibacterial activity of these three strains were tested at three different medium and these results indicated that different mediums can increase or decrease the ability of antibiotic production of Streptomyces strains. In other research indicated that, the antibiotic production activity is found to be related with having plasmids. The plasmids that isolated from S47 and S48 strains, were transferred to S40 strain which has not antibacterial activity, by electroporation method. 37 of 250 strains that selected from regeneration medium, became having antibiotic production activity, but only 9 of these strains protected this property. In other research, the xylanase activity (at the end of the seventh day) of S40, S47 and S48 strains were found as 50,92U/mL, 49,51U/mL and 47,79U/mL respectively. After doing the protoplast fusion among these strains which have the highest xylanase activity, 9 strains which have different colony morphologies, were selected. The xylanase activity of (40-48) R2 and (47-48) R3 strains were increased in comparison with their parents, by 25,9% and 31,9% respectively. This study also indicated that the enzyme activity can be improved by protoplast fusion technique