Girdi-çıktı analizi ve hedef programlama
Input-output analysisand goal programming
  1. Tez No: 83455
  2. Yazar: FATİH DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GİRDİ - ÇIKTI ANALİZİ ve HEDEF PROGRAMLAMA Fatih DALKILIÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Fikri OZTURK Jüri : Doç. Dr. Meral SUCU - Doç. Dr. Aysen APAYDIN Bu çalışmada, kalkınma planlarında, Girdi - Çıktı analizi ile beraber kullanılan tekniklerden biri olan Doğrusal Programlama yerine, çok ölçütlü karar verme tekniklerinden biri olan Hedef Programlama kullanılmıştır. Yapılan bu çalışma sonucunda, Hedef Programlamanın Doğrusal Programlamaya üstünlüğü olan; çok sayıda amacın aynı anda en iyilenmesi, özelliği kullanılarak, iki farklı amacı en iyileyen bir kalkınma planı oluşturulmuştur. Modelin oluşturulması aşamasında, T.C. Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsü' nün hazırladığı 64 sektörlü, Türkiye Ekonomisinin input - Output Yapısı 1990 verileri, sektör sayısı 9 adet olacak biçimde birleştirme yapılarak kullanılmıştır. Çözüm aşamasında, T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı tarafından hazırlanan Temel Ekonomik Göstergeler 1999 ve T.C. Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsü Ekim 1998 Hanehalkı İşgücü Anketi sonuçları kullanılmıştır. Model, QSB bilgisayar programı kullanılarak çözülmüştür. 1999, 98 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Girdi - Çıktı analizi, Doğrusal Programlama, Hedef Programlama
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INPUT - OUTPUT ANALYSIS AND GOAL PROGRAMMING Fatih DALKILIÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Supervisor: Prof. Dr. Fikri OZTURK Jury : Doç. Dr. Meral SUCU- Doç. Dr. Aysen APAYDIN In this study, the Goal Programming which is technics of the multiple criteria decision making has been used instead of the Linear Programming one of the technics which is used with Input - Output analysis, for development plan. At the end of this study, Goal Programming is being outstanding from Linear Programming which has been optimized to lots of subject at the same time, the development plan was to be formed for optimisation of two different subjects. In the stage of being formed of model has been used to T.R. Prime Ministry State Institute of Statistics' data with 64 sectors of Turkish Economies' Input - Output Structure 1990, the sectors were to be connecting which is the last number of sector is 9. In the stage of analysis are used the Foundation Economic Index 1990 was prepared by T.R. Prime Ministry State Planning Organization and Household Labour Force Questionnaire - October 1998 was prepared by T.R. Turkish Prime Ministry State Institute of Statistics results. The model was dissolved which is used computer programme QSB. 1999, 98 pages KEY WORDS: Input - Output Analysis, Linear Programming, Goal Programming