Evaluierung eines hybriden Lernmodells im Vorbereitungsstudienjahr der Bursa Uludağ Universität
Bursa Uludağ Üniversitesi Almanca hazırlık sınıfında uygulanan hibrit öğrenme modelinin değerlendirilmesi
- Tez No: 834554
- Danışmanlar: PROF. DR. ANASTASİA ŞENYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Almanca
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Mevcut çalışmada, Bursa Uludağ Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulunda 2021-2022 yılında Almanca Öğretmenliği ve Arkeoloji bölümleri hazırlık gruplarında uygulanan Almanca derslerine yönelik hibrit öğrenme modeli hayata geçirilmiştir. Bu nicel ve nitel araştırmanın amacı, Yabancı Diller Yüksekokulunda uygulanan hibrit öğrenme modelini öğrenci ve öğretmen bakış açısından gelecekteki hibrit öğrenme modellerinin tartışmasına yönelik konuları elde etmek amacıyla değerlendirmektir. Öğrenci bakış açısını belirlerken veriler; Likert ölçekli ve açık uçlu sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış, standartlaştırılmamış bir anketin yanı sıra iki grup görüşmesi yapılarak toplanmıştır. Anket toplam 61 öğrenci tarafından doldurulmuş, grup görüşmeleri ise 7 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Üç öğretmenden alınan veriler bireysel görüşme yoluyla toplanmıştır. Sonuç olarak katılımcıların çevrim içi ve yüz yüze derslerdeki motivasyon ve öğrenme verimliliği, hibrit öğrenme kavramının özellikleri ve olası devamı hakkındaki görüşleri toplanmıştır. Çalışmanın sonunda ise Yabancı Diller Yüksekokulunda uygulanabilir hibrit öğrenme kavramına yönelik bir haftalık müfredat taslağı sunulmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre, öğrenciler öğrenme motivasyonlarını ve öğrenme verimliliklerini değerlendirdiklerinde yüz yüze derslerin çevrim içi derslere kıyasla önemli ölçüde daha verimli olduğunu belirtmişlerdir. Bu sonuçun korona salgınının etkilerinden kaynaklandığı söylenebilmekte. Öğrenciler teknik zorluklar nedeniyle tamamen yüz yüze derslere katılma eğilimindeyken, öğretmenler hibrit öğrenme modelinden oldukça memnun.
Özet (Çeviri)
This master thesis presents the hybrid learning model for German as a foreign language lesson, used in the preparatory year 2021-2022 in the programs of German as a foereign language teaching and Archaeology at Bursa Uludağ University. The quantitative and qualitative research aims to evaluate the model that was used from students` and teachers´ perspectives to gain insights for the discussion of future hybrid leaning models. Data from students´ perspectives were collected using a semi-structured, non-standardized online questionnaire with Likert-type statements and open-ended questions as well as two group interviews. 61 students filled out the questionnaire and the group interviews were carried out with 7 students. In addition, individual interviews with three teachers were carried out to collect further data for the teachers´ perspectives. As a result, the study determined the respondents´ opinions on motivation and learning efficiency for the online and face-to-face aspects of the lesson, the features of hybrid learning, and the likelihood of its continuation. Finally, a draft of a one-week curriculum for the hybrid learning concept at Bursa Uludağ University Foreign Language Center is presented. The results show that the students rated their motivation and learning efficiency significantly higher in face-to-face lessons than in online lessons, most likely due to the effects of the COVID-19 pandemic. While the students tend to attend pure face-to-face lessons due to technical difficulties, the teachers are mostly satisfied with the hybrid learning concept.