'Metilamino-(N,N'-1,3-propyldisalisilaldiminato)-Ni(II)-bis-(N-metilsalisil-aldiminato)-Ni(II)' kompleksinin kristal yapısının ve magnetik özelliklerinin incelenmesi
The Investigation of the crystal structure and magnetic properties of 'Methylamino-(N,N'-1,3-propyl-disalicylaldiminato)-Ni(II)-bis- (N-methylsalicylaldiminato)-Ni(II)'
  1. Tez No: 83458
  2. Yazar: İLKER DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ELERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi [METİLAMİNO-(N,N'-l,3-PROPII^DISALISIIALDIMINATO)-Ni(lI)-BIS-(N- METİLSALİSİLALDİMİNATO)-Ni(II)] KOMPLEKSİNİN KRİSTAL YAPISININ VE MAGNETİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ İlker DINÇER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Yalçın ELERMAN Jüri Üyeleri : Prof. Dr. Dinçer ÜLKÜ Prof. Dr. Yalçın ELERMAN Prof. Dr. Arsın AYDINURAZ Bu çalışmada [Metilamino-(N,N'-l,3-propyldisalisilaldiminato)-Ni(n)-bis-(N- metilsalisil- aldiminato)-Ni(II)] iki çekirdekli Ni(II) kompleksinin magnetik özellikleri incelenmiştir. İncelenen iki çekirdekli Ni(II) kompleksinin kristal yapısı ve magnetik özellikleri Elerman, vd (1996) tarafından incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda, magnetik etkileşmenin ferromagnetik özellik gösterdiği bulunmuştur. Bu çalışmada, magnetik süper değiş-tokuş etkileşmelerin hangi orbitaller üzerinden olduğu araştırılmıştır. Bu amaçla geliştirilmiş Hückel moleküler orbital yönteminin kullanıldığı CACAO bilgisayar programı kullanılmıştır. Kristal yapının çözümü ile elde edilen SHELXL bilgisayar programı çıktısından yararlanarak CACAO bilgisayar programının giriş dosyası oluşturulmuştur. Elde edilen örtüşme matrisinin değerlendirilmesi sonucunda, süper değiş-tokuş etkileşme yolunun t2g-p-eg olduğu bulunmuştur. 1999, 42 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Magnetik süper değiş-tokuş etkileşmeleri, geliştirilmiş Hückel moleküler orbital yöntemi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE INVESTIGATION OF THE CRYSTAL SRUCTURE AND MAGNETIC PROPERTIES OF [METHYLAMINO-(N,N'-l,3-PROPYL- DISALICYLALDEVHNATO)-Ni(II)-BIS-(N- METHYLSALICYLALDIMINATO)-Ni(n)] Ilker DINGER Ankara University Grduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor : Prof. Dr. Yalçın ELERMAN Jury : Prof. Dr. Dinçer ÜLKÜ Prof. Dr. Yalçın ELERMAN Prof. Dr. Arsın AYDINURAZ In this work, the magnetic super exchange interaction in [Methylamino - (N,N' - 1, 3 -propyldisalicylaldiminato) - Ni(H) - bis - (N - methylsalicylaldiminato) - Ni(TJ)] dimer Ni(H) complex is investiged. The crystal structure and the magnetic properties of the investigation of the dimer Ni(H) complex was researched beforehand by Elerman, et al. (1996). The result of the investigation, the magnetic interaction which had ferromagnetic properties was found. In this study, on which orbitals, the magnetic super exchange interactions are taken place, was researched. For this purpose, the CACAO computer program, in which the Hückel molecular orbital method was developed was used. By using the SHELXL computer's output printed file which obtained by analyzing the crystal structure, was used for forming the CACAO computer program's input file. At the result of the investigation of the obtained overlap matris, the pathway of the exchange interaction t2g-p-eg is found. 1999, 42 pages Key Words : Magnetic super exchange interaction, Extended Hückel molecular orbital theory. 11