Mürîd el-Bergûsî'nin şiirlerinin dil, üslup ve tema yönünden incelenmesi
Analysis of Mourid al-Barghouti's poems in terms of language, style and theme
- Tez No: 834580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA ERMİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Filistinli şair Mürîd el-Bergûsî'nin modern dönem şiirlerinde işlediği konuların tematik bir bütünlük içerisinde incelenmesini amaçlayan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, şairin yaşadığı dönemdeki siyasal ve toplumsal olayların hayatına ve şiirine olan etkisi ele alınmış, şiir yazımında geçirdiği aşamalar incelenerek pek çok ülkede sürgün yaşamanın şiirine getirdiği müspet ve menfî katkıları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, şairin şiirlerinde hâkim olan temalar belirlenerek bir tasnif yapılmış ve betimleyici analizlerle şiirleri incelenmiştir. Bu bölümde şiirlerin bireysel, toplumsal ve siyasî açılardan değerlendirildiği temalar örnekler üzerinden anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise şairin şiirlerindeki dil ve üslup özellikleri incelenerek, kullandığı anlatım türleri ve edebî sanatlar örnekler üzerinden değerlendirilmiştir. Türkiye'de Bergûsî hakkında yapılan akademik çalışmalar dikkatle incelendiğinde onun şiirlerinin ve edebî kişiliğinin kapsamlı olarak ele alınmadığı görülmektedir. Bu çalışma ile Bergûsî'nin modern Arap edebiyatı içerisindeki yerinin belirlenmesi, bu alanda çalışma yapan Türk araştırmacılara tanıtılması ve şair ile alakalı yapılacak bilimsel çalışmalara katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to examine the subjects that the Palestinian poet Mourid al-Barghouti deals with in his modern period poems, in a thematic integrity, consists of three parts. In the first part, the effect of the political and social events in the poet's life on his life and poetry was discussed, and by examining the stages he went through in writing poetry the positive and negative contributions of exile in many countries to his poetry were emphasized. In the second part, the dominant themes in the poet's poems were determined and a classification was made and his poems were examined with descriptive analyzes. In this section, the themes in which the poems are evaluated from individual, social and political perspectives are explained through examples. In the third part, the language and stylistic features of the poet's poems were examined, and the types of expression and literary arts he used were evaluated through examples. When the academic studies about Barghouti in Turkey are examined carefully, it is seen that his poems and literary personality are not discussed comprehensively. With this study, it is aimed to determine the place of Barghouti in modern Arabic literature, to introduce him to Turkish researchers working in this field and to contribute to scientific studies about the poet.