E-7 ülkelerinde sağlık harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin araştırılması
Examination of the impact of health expenditures on economic growth in E-7 countries
  1. Tez No: 834606
  2. Yazar: ENZEL ÖZGENÇ OSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sağlık harcamaları, tüm toplumların karşı karşıya olduğu temel sorunlardan biri olan ve Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde çözümü hedeflenen SDG-3 Sağlık ve Kaliteli Yaşam'ın gerçekleştirilmesi, korunması ve geliştirilmesi adına yapılan harcamalardan meydana gelmektedir. Sağlık harcamalarının artması, sağlık göstergelerinde iyileşme yaratarak kişilerin yaşam süresi ve kalitesini olumlu yönde etkilenmesine ve işgücü verimliliğinin artmasına sebep olarak ekonomik büyümede artışa yol açmaktadır. Bununla birlikte sağlık sektörüne yapılan fiziki yatırımlarda ekonomik büyümeye olumlu katkı yapmaktadır. Diğer yandan, sağlık harcamalarının sürdürülebilir ekonomik büyüme üzerinde nasıl bir etki yaratacağının ortaya konulması da ülkelerin büyüme hedeflerini gerçekleştirirken almış oldukları kararlar üzerinde etkili olabilmektedir. Yakın gelecekte yüksek ekonomik büyüme düzeylerine sahip olacağı düşünülen ve son yıllarda E-7 Ülkeleri (Türkiye, Çin, Brezilya, Hindistan, Endonezya, Meksika ve Rusya) olarak adlandırılan ülke grubunda sağlık harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin araştırılması bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Feder-Ram ve Genişletilmiş Solow Büyüme Modelleri çerçevesinde oluşturulan havuzlanmış panel veri modelleri 2000-2019 dönemine ait veriler kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, sağlık harcamalarının ekonomik büyüme üzerinde pozitif etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Health expenditures consist of expenditures made for the realization, protection and development of SDG-3 Health and Quality Life, which is one of the main problems faced by all societies and which is aimed to be solved by the United Nations (UN). The increase in health expenditures leads to an increase in economic growth by creating an improvement in health indicators, positively affecting the life expectancy and quality of people, and increasing labor productivity. However, physical investments in the health sector make a positive contribution to economic growth. On the other hand, revealing how health expenditures will have an impact on sustainable economic growth can also have an impact on the decisions taken by countries while realizing their growth targets. The main purpose of this study is to examine the effect of health expenditures on economic growth in the group of countries that are thought to have high economic growth levels in the near future and have been named as E-7 Countries (Turkey, China, Brazil, India, Indonesia, Mexico and Russia) in recent years. Pooled panel data models created within the framework of Feder-Ram and Extended Solow Growth Models were analyzed using data from 2000-2019. According to the findings obtained from the study, it has been determined that health expenditures have a positive effect on economic growth.