Ehl-i hadîsin mucize anlayışı ve hadis edebiyatındaki yeri
The understanding of miracles of ahl al-hadith and place in hadith literature
  1. Tez No: 834617
  2. Yazar: CEVŞEN ÇEMBERLİTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Ehl-i hadîs, İslam'ın ikinci kaynağı olan sünnet metinlerini sözlü ve yazılı olarak sonraki nesillere aktarmıştır. Mu'cize konusu ise eski dönemlerden beri insanlığın dikkatini çeken bir olgudur. Ehl-i hadîs, tasnif dönemi ve sonrasında rivayetlerde geçen hissi mu'cize anlatımlarını, kitaplarının farklı bölümlerinde kaydetmişlerdir. Bu çalışmada ehl-i hadîsin mu'cize rivayetlerine yaklaşımı ve değerlendirme tarzları incelenerek diğer ekollerle kıyaslaması yapılmıştır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde mu'cize kavramı ve kelâm ekollerinin bu kavramı nasıl ele aldığı incelenmiştir. İkinci bölümde mu'cize rivayetlerinin kaynaklarda yer alma dönemi üzerinden delâilü'n-nübüvve edebiyatının oluşum süreci hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise ehl-i hadîs imamlarının hadîs kitaplarında mu'cize rivayetlerini hangi konular altında kaydettikleri incelenerek ehl-i hadîsin mu'cizelere yaklaşımları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Ahl al-hadith transmitted the texts of sunnah, the second source of Islam, orally and in writing to the next generations. The subject of miracle is a phenomenon that has attracted the attention of humanity since ancient times. The scholars of ahl al-hadith recorded the sensational narratives of miracle in the narrations in different sections of their books during and after the classification period. In this study, the approach and evaluation styles of ahl al-hadith to the narrations of miracle are examined and compared with other schools. The study consists of three main chapters. The first chapter examines the concept of miracle and how the schools of theology handle this concept. In the second part, information about the formation process of the literature of dela'il al-nubuwwa is given through the period of the narrations of miracle in the sources. In the third part, the approaches of ahl al-hadith to miracle narrations are revealed by examining the topics under which ahl al-hadith imams recorded miracle narrations in hadith books.