Nazi Almanyası'nın öne çıkan kurmay subayları
Prominent staff officers of Nazi Germany
- Tez No: 834626
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ SERTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İkinci Dünya Savaşı sürecinde uluslararası büyük etkiler bırakan Alman kurmay subayları bulunmaktadır tez çalışması Alman kurmay subaylarının dünya savaş tarihindeki önemine binaen hazırlanmıştır. Tez çalışması içerisinde yer alan Alman kurmay subaylarının askeri rütbeleri, askeri rütbelerinin Türkçe karşılığı, askeri rütbelerinin görselleri, askeri kariyerleri, İkinci Dünya Savaşında ün kazanmalarının sebepleri ve İkinci Dünya Savaşı hakkındaki düşüncelerine yer verilmiştir. Tümevarım yöntemi kullanılarak bireyden genele ulaşılmıştır. İkinci Dünya Savaşına giden süreçte Almanya hakkında genel bir değerlendirme yapılarak tezin giriş bölümü oluşturulmuştur. Giriş bölümünden sonra Nazi Almanyasına bağlı Prusya ekolüne sahip oldukça başarılı ünlü Alman Kurmay Subaylarına yer verilmiştir. Çalışmada; raporlar, makaleler, belgeseller, gerçek hikayelere dayanan filmler, internet kaynakları, Türkçe, İngilizce, Almanca yayımlanan İkinci Dünya Savaşını konu alan kitaplar, çalışma içerisinde yer alan kurmay subayların anılarını yayımladıkları kitaplar kaynak olarak kullanılmış, dönemin şartları ve yaşanılanlar göz önüne alınmış; çalışmada yer alan Alman Kurmay subaylarının yalnızca askeri hayatı ve savaş sonundaki düşünceleri incelenerek sonuç değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmada yer alan Alman Kurmay subaylarının kazandıkları askeri nişanlarda görsel eki olarak ekler kısmında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
There are German staff officers who had a great impact on the international scene during the Second World War. The thesis was prepared based on the importance of German staff officers in the history of world war. The military ranks of the German staff officers in the thesis, the Turkish equivalent of their military ranks, the visuals of their military ranks, their military careers, the reasons for their fame in the Second World War and their thoughts on the Second World War are included. By using the inductive method, it was reached from the individual to the general. In the process leading up to the Second World War, a general evaluation of Germany was made and the introduction part of the thesis was formed. After the introductory part, the famous German Staff Officers, who are very successful and have the Prussian school of Nazi Germany, are included. In the study; Reports, articles, documentaries, movies based on true stories, internet resources, books about the Second World War published in Turkish, English and German, books published by the staff officers in the study were used as sources, the conditions of the period and the experiences were taken into consideration; The results were evaluated by examining only the military life of the German Staff officers and their thoughts at the end of the war. The military badges won by the German Staff officers in the study are presented in the appendices as a visual attachment.