40 numaralı Kalebend Defteri'ne göre Osmanlı'da suç ve ceza (1-100. sayfalar)
Crime and punishment in the Ottoman according to the Kalebend Book No. 40 (Pages 1-100)
  1. Tez No: 834645
  2. Yazar: BEYZA FERHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN SATILMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Şer'iyye sicilleri ve mühimme defterlerinin devamı niteliğini taşıyan kalebend defterleri, Osmanlı Devleti'nde suç ve cezalara dâir hükümlerin yer aldığı bir defterdir. XVIII. yüzyıldan itibaren tutulmaya başlanan bu defterler sayesinde suçlular, işlenen suç çeşitleri, suç ve ceza mahalleri, suçluların sosyal statüleri, meslekleri, cinsiyetleri, Müslüman olup olmadıkları hakkında detaylı bilgiler elde edilmektedir. Kalebend defteri olarak Cumhurbaşkanlığı Osmanlı Arşivinde bulunan 40 kalebend defteri içerisinden tez konusu olarak seçilen 40 Numaralı Kalebend Defteri, H. Evâhir 1249-1256/M. Ocak 1834/Şubat 1841 tarihleri arasını kapsamaktadır. Bahsi geçen bu defterin ilk 100 sayfası incelemeye tabi tutulmuştur. Bu sayfalar içerisinde 497 hüküm ve 613 mahkûm yer almaktadır. 248 ceza hükmüyle 327 suçlu mahkûm olarak çeşitli şekillerde cezalandırılırken, 249 ıtlâk hükmü ile 286 mahkûm serbest bırakılmıştır. İncelenen kısımda kalebend, cezîrebend, manastırbend, meks ü (zorunlu) ikâmet, nefy (sürgün) ve iskân olmak üzere 6 ceza türüyle karşılaşılmıştır. Suçlar, İstanbul başta olmak üzere Osmanlı coğrafyasının çok çeşitli yerlerinde işlenmiştir. Mahkûmların önemli bir kısmı Müslüman olmakla birlikte çok sayıda gayrimüslim de suç işleyerek ceza almıştır. Seyfiye, kalemiye, ilmiye, reaya gibi her sosyal statüden ve çok çeşitli mesleklerle uğraşan mahkûmlarla karşılaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kalebend books, which are the sequences of the hr and the ammunition books, are a notebook with provisions for crimes and punishments in the Ottoman Empire. XVIII. Thanks to these books that started to be held from the century, detailed information is obtained about criminals, types of crime committed, crime and criminal places, social status of criminals, professions, gender, and whether they are Muslims. Kalebend Book No. 40, selected as the subject of the thesis from 40 kalebend books in the Presidential Ottoman Archive as Kalebend book, H. Evâhir 1249-1256/M. It covers the dates of January 1834/February 1841. The first 100 pages of this book mentioned were subject to review. These pages include 497 provisions and 613 prisoners. While 327 criminals were punished in various ways as prisoners with 248 criminal provisions, 286 prisoners were released with 249 provisions. In the examined section, 6 criminal types were encountered, including kalebend, kazîrebend, monasticbend, meks ( mandatory ) ikâmet, nefy ( exile ) and diarrhea. Crimes have been committed in a wide variety of Ottoman geography, especially in Istanbul. Although a significant number of prisoners are Muslims, many non-Muslims have also been punished by committing crimes. Inmates engaged in all social status and a wide range of professions such as promotion, pen, noose, reaya were encountered.