Çevrimiçi tanışma uygulamalarını kullanan yetişkinlerin bağlanma stilleri, narsisistik kişilik özellikleri ve çevrimiçi uygulama kullanma motivasyonları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationship between adults using online dating apps attachment styles, narcisistic personality features and the motivations to use online applications
  1. Tez No: 834678
  2. Yazar: ZEYNEP BİTER
  3. Danışmanlar: DR. ALP GİRAY KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tezin temel amacı, bireylerin çevrimiçi tanışma uygulamalarına katılımının ardındaki motivasyonları anlamak ve bu platformlara katılma kararlarını etkileyen faktörleri araştırmaktır. Bu amaçla alana özgü bir ölçüm aracı olan Tinder motivasyon ölçeği, Çevrimiçi tanışma uygulamaları kullanım motivasyon ölçeği olarak Türkçeye uyarlanmıştır. Ayrıca, katılımcıların bağlanma özelliklerine ilişkin ölçüm aracı olarak, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II, kırılgan ve büyüklenmeci narsistik kişilik özelliklerine ilişkin ölçüm aracı olarak, Kırılgan Narsisistik Kişilik Ölçeği ve Narsistik Kişilik Envanteri kullanılarak Google forms üzerinden toplam 389 kişiye ulaşılarak, araştırma gerçekleştirilmiştir, bu kişilerin 250'si kadın ve 136'sı erkektir. Araştırmada, çevrimiçi tanışma uygulamaları kullanımının altında yatan motivasyonlar ve bu motivasyonların bağlanma stilleri ve kırılgan ve büyüklenmeci narsistik eğilimlerle ilişkisi incelenmiştir. Bulgularımız, çevrimiçi tanışma uygulamalarının kullanımına ilişkin motivasyonların ve bu motivasyonların psikolojik mekanizmalarla nasıl ilişkili olduğunu göstermektedir. Sonuçlara göre narsisistik kişilik özellikleri ve bağlanma stillerinin uygulamaları kullanma biçimleri ile birlikte çevrimiçi tanışma uygulamaları kullanma motivasyonlarını yordama gücünün olduğu görülmüştür, bu sonuçlar çevrimiçi uygulamalarının inceleyen literatür ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to understand the motivations behind individuals' participation in online dating applications and to investigate the factors that affect their decision to join these platforms. For this purpose, Tinder motives scale, which is a field-specific measurement tool, was adapted into Turkish as an Online Dating Applications Usage Motivation Scale. In addition, the Experiences in Close Relationships-Revised was used to measure the attachment characteristics of the participants, the Hypersensitive Narcissism Scale and the Narcissistic Personality Inventory were used to measure the fragile and grandiose narcissistic personality traits. A total of 389 people were reached through Google forms, and the research was carried out, 250 of them were women and 136 of them were men. In the research, motivations underlying the use of online dating applications and their relationship with attachment styles and fragile and grandiose narcissistic tendencies were examined. Our findings show motivations for the use of online dating apps and how these motivations are related to psychological mechanisms. According to the results, it was seen that both dimensions of narcissistic personality traits and attachment styles have the power to predict the motivations for using online dating applications together with the way they use applications. These results were evaluated in the light of the literature examining online applications.