Genelleştirilmiş minimum değişmeli kontrol stratejisinin sürekli karıştırmalı bir reaktöre uygulanması ve optimum kontrol parametrelerinin bulunması
Application of generalized minimum variance control strategies to a continuous stirred tank reactor and determination of optimal control parameters
- Tez No: 83469
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALPBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GENELLEŞTİRİLMİŞ MİNİMUM DEĞİŞMELİ KONTROL STRATEJİSİNİN SÜREKLİ KAR1ŞTIRMALI BİR REAKTÖRE UYGULANMASI ve OPTİMUM KONTROL PARAMETRELERİNİN BULUNMASI Seda ERDEM İR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ Jüri : Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ Doç. Dr. Canan CABBAR Yrd. Doç. Dr. Burhanettin ÇİÇEK Yapılan çalışmada sürekli karıştırmalı akım reaktörünün dinamiği ve kontrolü incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda kullanılan Armfıeld sürekli karıştırmalı akış reaktörü işletme kolaylığı sağlayacak kadar küçük boyutta olmasına rağmen, büyük ölçekli reaktör etkilerini de gösterebilecek özelliktedir. Sistemde kullanılan malzemeler, reaksiyon girdileri için uygundur. Sodyum hidroksit ve etil asetat arasında ikinci mertebe reaksiyon seçilmiştir. Reaktöre birtakım etkiler verilerek dinamik analizi öncelikle deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Sürekli karıştırmalı akım reaktörünün matematiksel modeli geliştirilmiş, simülasyonu yazılarak bilgisayarda çözülmüştür. Deneysel ve teorik sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılarak matematiksel modelin sistemi iyi temsil ettiği anlaşılmış ve kontrol tasarımlarında kullanılmasına karar verilmiştir. Kontrol çalışmalarında GMV kontrol sistemi kullanılmıştır. Sodyum hidroksit akış hızı ayarlanabilen değişken olarak seçilmiş ve reaktör çıktısı sodyum hidroksit derişimi kontrol edilen değişken olarak kullanılmıştır. Reaktöre giren sodyum hidroksit akış hızı ile reaktörü terk eden sodyum hidroksit derişimi arasında ilişkiyi veren polinomial ARMAX model GMV kontrolü için seçilmiştir. ARMAX model parametrelerinin ve mertebesinin seçimi için bir takım performans kriterleri oluşturulmuştur. ARMAX model parametreleri için PRBS genliği ve adım aralıktan değiştirilmiştir. Kontrol amacıyla en önemli ayarlama yöntemi olan ileri beslemeli fonksiyonu değer ve tipleri araştırılmıştır, ayrıca parametreleri Cohen-Coon yöntemiyle bulunan PID kontrol sistemide kontrol amacıyla kullanılmıştır. 1999, 115 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Genelleştirilmiş Minimum Değişmeli Kontrol, Sürekli karıştırmalı akım reaktörü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis APPLICATION of GENERALIZED MINIMUM VARIANCE CONTROL STRATEGIES to a CONTINUOUS STIRRED TANK REACTOR and DETERMINATION of OPTIMAL CONTROL PARAMETERS Seda ERDEM İR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ Jury : Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ Assoc. Prof. Dr. Canan CABBAR Asst Prof. Dr. Burhanettin ÇİÇEK In this work, a dynamic and the control of continuous stirred tank reactor were investigated. Although the Armfield continuous stirred tank reactor, which was used in experimental works, was on a small scale it is also able to show the large scale reactor effects. The materials which are used in the system are suitable for reactants. The second order reaction was selected between sodium hydroxide and ethyl acetate. To achieve the dynamic analysis of reactor with experiments, some effects were given to the reactor. The mathematical model of continuous stirred tank reactor was developed and simulation programme was solved on the computer. Experimental and theoratical results were compared with each other in order to prove that the system is represented well by the mathematical model and then it was used for the control designs. GMV control system was used in control studies. Controlling variable is sodium hydroxide feed flow rate and the controlled variable is sodium hydroxide conversion. The polynomial ARMAX model was chosen to determine the relation between the input sodium hydroxide flow rate and the output concentration of sodium hydroxide for GMV control. Some performance criterions were formed to calculate the parameters and the orders of ARMAX model. The amplitude and sampling time were changed for the parameters of ARMAX model. The values and the type of feed-forward element which was the most important tuning method were investigated forthe control and further more PD3 control system which parameters were found with the Cohen-Coon method was used for the control. 1999, 115 pages Key Words : Generalized Minimum Variance Control, Continuous stirred tank reactor. 11